Wyżywienie | |
Nocleg | |
Realizacja programu |
Biuro czynne Pn - Pt 9:00-17:00
Newsletter | Kontakt z Nami
Jak zarezerwować?
Oferta na Zamówienie!
Wieczór sylwestrowy w Bagan, dawnej stolicy Birmy. Kamienne budowle w monumentalnym kompleksie Angkor i najsłynniejsze z nich – Angkor Wat. Oplecione korzeniami potężnych drzew mury i kaplice w Ta Prohm. Olśniewające złotem birmańskie świątynie. Pływająca po jeziorze Tonle Sap wioska Kompong Khleang.
1 DZIEŃ
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A, w hali odlotów, przy stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Birmy.
2 DZIEŃ YANGON
Przylot do Yangon, największego miasta w kraju, byłej stolicy Birmy. Transfer do hotelu. Śniadanie. Krótki odpoczynek. Następnie zwiedzanie kolonialnego centrum miasta. Przejazd do pagody Chaukhtatkyi, gdzie można podziwiać monumentalny posąg leżącego Buddy mierzący 70 metrów. Krótki postój nad Jeziorem Królewskim (Royal Lake) położonym w parku Kandawgyi. Podziwiać tam można ogromną kopię królewskiej barki zbudowaną na wodzie, w której mieści się luksusowa restauracja Karaweik Hall. Następnie podjazd pod monumentalną, pozłacaną pagodę Shwedagon – jest to symbol birmańskiego buddyzmu, największa stupa świata. Wjazd (schodami ruchomymi!) na piętro i spacer wśród dziesiątek kapliczek z posągami Buddy. Podziwianie ozdobionych drogimi kamieniami kaplic, w których modlą się pielgrzymi. Stojąca pośrodku 100-metrowa chedi – to 40 ton złota. Po zachodzie słońca przejazd do dzielnicy chińskiej – China Town i postój przy kolorowej pagodzie Khen Hock Keong. Wokoło pełno jest straganów i budek sprzedających owoce, warzywa i produkty każdego rodzaju. Kolacja z grilla w Dzielnicy Chińskiej.
3 DZIEŃ YANGON – MANDALAY
Transfer na lotnisko. Wylot do Mandalay, ostatniej stolicy XIX-wiecznego królestwa Birmy, centrum kulturalnego kraju. Po przylocie przejazd na przystań. Godzinny rejs statkiem wycieczkowym wzdłuż rzeki Irrawaddy. Wyjście na ląd i podziwianie Mingun, największego działającego dzwonu świata (87 ton). Spacer po pobliskiej wiosce, w której można kupić ciekawe przykłady lokalnego rękodzieła, koszyki, prostą biżuterię. Powrót turystyczną łodzią do Mandalay. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie (na 2 noce). Kolacja w lokalnej restauracji.
4 DZIEŃ MANDALAY – AVA – AMARAPURA – MANDALAY
Przejazd do kompleksu świątyni Mahamuni z pozłacanym posągiem Buddy, na którym wierni codziennie doklejają listki złota. Następnie wizyta w pagodzie Kuthodaw, nazywanej największą książką świata – wokół świątyni stoi 729 marmurowych tablic z wykutymi tekstami buddyjskimi. Zwiedzanie klasztoru Shwenandaw, jedynej pozostałości po okazałym pałacu królewskim z XIX wieku. Klasztor znany jest z cennych rzeźb drewnianych. Obiad w lokalnej restauracji. Po południu wycieczka do miejscowości Ava, będącej stolicą od XIV do XIX wieku. Krótki przejazd tradycyjnym wozem zaprzężonym w konia do klasztoru Bagaya. Stoi on pośrodku zielonych pól ryżowych z bananowcami i palmami rosnącymi dookoła. Budowla jest ozdobiona wspaniałymi płaskorzeźbami z drewna tekowego, arabeskami o motywach kwiatowych, ornamentami w postaci figurek ludzkich i reliefami w kształcie ptaków i zwierząt. Przejazd pod strażnicę Nanmyint, pozostałą po zabytkowym pałacu. Następnie podziwianie najdłuższego na świecie drewnianego mostu U Bein z 1782 roku, mającego ponad kilometr długości i łączącego dwa brzegi jeziora Taungthaman. Wieczorem powrót do Mandalay.
5 DZIEŃ MANDALAY – BAGAN
Wcześnie rano przejazd na przystań. Zaokrętowanie na statek turystyczny. Rejs (8-10 godzin) po rzece Irrawaddy do miasta Bagan. W trakcie podróży obiad na pokładzie. Po przybyciu późnym popołudniem zakwaterowanie w hotelu. Czas na odpoczynek lub na indywidualny spacer po mieście Bagan. Wieczór sylwestrowy w lokalnej restauracji. Uroczysta kolacja, lampka szampana, powitanie Nowego Roku.
6 DZIEŃ BAGAN
Zwiedzanie Baganu, stolicy kraju w XI-XIII w. Poranna wizyta na gwarnym targu Nyaung Oo Market. Następnie przejazd za miasto, do wioski Minnanthu. Podczas spaceru okazja do podejrzenia autentycznego stylu życia jej ciężko pracujących, lecz szczęśliwych mieszkańców. Wizyta w tradycyjnym gospodarstwie. Po południu zapoznanie się z najciekawszymi spośród setek zabytkowych pagód i świątyń Baganu. Nad brzegiem wielkiej rzeki Irrawaddy, na obszarze 40 km² znajdują się ponad 2 tysiące świątyń i stup. Przejazd do złotej pagody Shwezigon, zbudowanej w XI wieku przez króla Anawratha. Następnie zwiedzanie Wetkyi-in-Gubyaukgyi, XIII-wiecznej świątyni skalnej z interesującymi freskami. Przejazd nad rzekę Irrawaddy, na której brzegu stoi Bu Lei Thee (Bu Paya), pagoda o złotej kopule z IX wieku, odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1975 roku. Zwiedzanie słynnej pagody Ananda z dwoma wielkim posągami Buddy oraz stojącej blisko pagody Ananda Ok Kyaung, jednej z najstarszych, zachowanych świątyń z cegły. Przejazd wozem zaprzęgniętym w konia do świątyni Thatbyinny, której wieża wznosi się ponad otaczające zabytki. Podziwianie największej w całym Baganie świątyni Dhammayangyi, zbudowanej w XII w. przez króla, który chciał odkupić swoje grzechy – był zabójcą ojca i brata. Obserwacja słońca zachodzącego ponad równiną Baganu. Kolacja w lokalnej restauracji.
7 DZIEŃ BAGAN – HEHO – NYAUNG SHWE
Transfer na lotnisko. Przelot do Heho. Z lotniska godzinny przejazd górską drogą do Nyaung Shwe, wioski leżącej nad jeziorem Inle. Jezioro jest położone 900 m n.p.m.; ma 22 km długości i 11 km szerokości. Po drodze liczne wioski, malownicze widoki. Postój w jednej z nich i wizyta w warsztacie produkującym parasolki od słońca z tradycyjnego papieru czerpanego. Postój przy klasztorze Shweyanpyay zbudowanym z drewna tekowego. Przesiadka na tradycyjną, długą łódź motorową i rejs po jeziorze. Atrakcją są odwiedziny w domach stojących w wodzie, na wysokich palach. Wizyta w manufakturze jedwabiu i w pracowni, gdzie powstają tkaniny z włókiem lotosu. Następnie postój przy warsztacie produkującym birmańskie cygara – zwane cheroot. Obiad. Wizyta w stojącym na palach klasztorze Nga Hpe Chung. Zwiedzanie pagody Phaung Daw Oo, w której znajduje się pięć świętych wizerunków Buddy stale ozdabianych przez wiernych płatkami złota. Jeśli czas pozwoli postój w wiosce Nampan przy pracowni wyrobów ze srebra i w miejscu, gdzie powstają tradycyjne łodzie. Podczas rejsu na wodzie widać pływające ogrody hiacyntów przymocowanych do dna przy pomocy pali z bambusa. Spotkać również można rybaków, którzy stojąc na rufach stosunkowo płytkich łodzi, wiosłują nogą, owijając stopę wokół długiego wiosła. Przejazd łodzią do hotelu w Nyaung Shwe.
8 DZIEŃ NYAUNG SHWE – YANGON – SIEM REAP (Kambodża)
Rano transfer na lotnisko w Heho. Przelot do Yangon. Obiad w lokalnej restauracji. Następnie przelot do miasta Siem Reap w Kambodży. Transfer do hotelu.
9 DZIEŃ ANGKOR WAT – TA PROHM – ANGKOR THOM
Zwiedzanie świątyń Angkor Wat, najsłynniejszej części kompleksu świątynnego miasta Angkor, która powstała w XII wieku ku czci boga Vishnu. W świątyni znajdują się galerie pokryte płaskorzeźbami z 2 tys. apsar - tanecznic niebieskich. Przejście do najbardziej zadziwiającej świątyni leżącej za murami miasta - Ta Prohm, w której odkrywcy zostawili gigantyczne drzewa; przez kilkaset lat oplotły one korzeniami galerie, kaplice i biblioteki. Postój na obiad w lokalnej restauracji (dla chętnych). Po południu przejazd do Angkor Thom, kompleksu świątynnego otoczonego potężnymi murami. Każda z czterech bram zwieńczona jest ogromnym wizerunkiem króla. Zwiedzanie najważniejszych fragmentów - świątynia Bayon z 54 wieżami, na których widnieje 216 wizerunków uśmiechniętego Buddy. Następnie przejście na Taras Słoni i Taras Trędowatego Króla. Wieczorem kolacja w formie bufetu z pokazem tradycyjnych tańców khmerskich.
10 DZIEŃ SIEM REAP – KOMPONG KLEANG – SIEM REAP – PHNOM PENH
Rano wyjazd do pływającej po jeziorze Tonle Sap wioski Kompong Khleang, w której wszystkie domy zbudowano na palach. Spacer po wiszących nad wodą pomostach, poznanie z bliska stylu życia mieszkańców. Następnie rejs wzdłuż wąskich kanałów do miejsca, gdzie przesiedlają się Wietnamczycy, gdy z powodu sezonowego podnoszenia się o kilkanaście metrów poziomu wody w Tonle Sap, do którego cofa się woda z Mekongu, nie mogą mieszkać bliżej ujścia tej rzeki. Powrót do wioski i posiłek w formie pikniku w lokalnym gospodarstwie. Po południu powrót do Siem Reap i transfer na lotnisko. Przelot do Phnom Penh. Transfer do hotelu.
11 DZIEŃ PHNOM PENH
Zwiedzanie Phnom Penh, stolicy Kambodży. Wejście na wzgórze, gdzie stoi najważniejsza pagoda w mieście Wat Phnom. Następnie podziwianie okazałego kompleksu Pałacu Królewskiego zbudowanego w 1866 roku przez króla Norodoma. Zwiedzanie Srebrnej Pagody, w której posadzkę ułożono z 5 tys. srebrnych płyt. Pośród wielu drogocennych skarbów stoi tam posąg Buddy wykonany ze złota i ozdobiony 9584 sztukami diamentów; waży on 90 kilogramów. (Uwaga! Zwiedzanie kompleksu budowli królewskich uzależnione od programu króla; w przypadku niedostępności tych obiektów, przejazd do innego zabytku). Transfer na lotnisko. Wylot do Europy.
12 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.
Trasa: YANGON (Birma) – MANDALAY – AVA – AMARAPURA – BAGAN – HEHO – NYAUNG SHWE – SIEM REAP (Kambodża) – ANGKOR WAT – TA PROHM – ANGKOR THOM – KOMPONG KLEANG – PHNOM PENH
Cena podstawowa | Wolne miejsca |
---|
Prześlij do nas Zapytanie lub zadzwoń +48 12 648 99 77, 647 11 88, 647 22 66
a przedstawimy Ci aktualnę ofertę cenową i dostępne wolne terminy.
• zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje 2-osob., dopłata do pokoju 1-osob. 1100 PLN,
• śniadania; oraz obiady lub kolacje wg programu,
• wieczór sylwestrowy z kolacją,
Miejscowość |
---|
Warszawa |
I RATA
1000 PLN płatna przy zapisie
II RATA
płatna na 35 dni przed wyjazdem
Cena obejmuje:
• przeloty międzynarodowe,
• przeloty wewnętrzne,
• przejazdy mikrobusem/autokarem z klimatyzacją,
• zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje 2-osob., dopłata do pokoju 1-osob. 1100 PLN,
• śniadania; oraz obiady lub kolacje wg programu,
• wieczór sylwestrowy z kolacją,
• opiekę pilota,
• usługi przewodników lokalnych,
• ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL, bagaż).
- świadczeń nie zawartych w ofercie
Uwaga:
• Przy wpłacie II raty należy dostarczyć do biura skan paszportu (strona ze zdjęciem w kolorze), skan zdjęcia (en face, 3,8 cm x 4,6 cm w formacie JPG) oraz opłatę za wizę do Birmy 175 PLN i za pośrednictwo wizowe 50 PLN. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki. W paszporcie powinny być min. 2 strony wolne.
• Wizę do Kambodży otrzymuje się przy przekraczaniu granicy. Opłata za wizę wynosi 30 USD. Należy zabrać ze sobą 1 zdjęcie.
• Na bilety wstępu należy przeznaczyć ok. 100 USD.
• Zalecana profilaktyka antymalaryczna.
• Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 60 USD.
Granica
KAMBODŻA
Obywateli RP obowiązuje wiza. W Kambodży nie ma wiz tranzytowych. Obywatele polscy mogą otrzymać ważne 30 dni wizy turystyczne. W chwili przekraczania granicy paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazywania ważnego biletu powrotnego przy wjeździe. Nikt nie sprawdza, czy cudzoziemiec ma jakiekolwiek środki na pokrycie kosztów utrzymania w Kambodży. Przy wylocie cudzoziemców obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości ok. 25 USD, a przy przelotach wewnętrznych - 6 USD. Nie ma ograniczeń we wwozie dewiz, natomiast wywieźć można do 10 tys. USD po udokumentowaniu pochodzenia wywożonych środków płatniczych. Władze celne nie stosują wobec turystów żadnych szczególnych restrykcji. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Poważnymi sankcjami, w tym także więzieniem, zagrożone są wwóz i wywóz narkotyków, a także autentycznych dzieł khmerskiej sztuki. Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.
BIRMA
Obywateli polskich obowiązują wizy: pobytowa turystyczna (do 28 dni) lub tranzytowa (do 24 godzin). Dziennikarze, fotografowie, nauczyciele, studenci to wciąż kategoria turystów, którym wiz się odmawia - zatem w rubryce zawód lepiej wpisać inne, dowolne. Do Myanmar można wjechać tylko przez przejścia graniczne w portach morskich i międzynarodowym stołecznym porcie lotniczym Yangoon Airport. Lądowe przejścia graniczne są dla turystów zamknięte. Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty upływu ważności wizy. Nie ma obowiązku okazania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Obowiązkowa jest natomiast przy wjeździe wymiana min. 300 USD na specjalne bony płatnicze o wartości 300 FEC. Przy wyjeździe bony wykupione na kwotę wyższą niż 300 USD mogą być ponownie wymienione na walutę wymienialną (warto tę informację sprawdzić na bieżąco). Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi równowartość 10 USD. W deklaracji celnej muszą być ujęte: zagraniczne środki płatnicze powyżej 2000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny. Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz birmańskich (nie dotyczy to wyrobów rzemieślniczych). Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT. Handel lub przemyt narkotykami są karane bardzo surowo, do kary śmierci włącznie. W każdym hotelu turyści muszą wypełnić bardzo szczegółową kartę rejestracyjną. Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie m.in. informacji z MSZ.
Kuchnia
KAMBODŻA
Podstawowym pożywieniem jest ryż (przyrządzany na sypko) i ryba. Jada się dania duszone oraz gotowane na parze, a do ich urozmaicenia dodaje sosu rybnego. W lokalnych restauracjach i barach obiad zaczyna się tradycyjną zupą. Wśród najpopularniejszych są m.in.: bambusowa z makaronem ryżowym, zupa z tofu, ślimaków lub bulion mięsny, a nawet zupa z zielonych bananów. Można spróbować wieprzowiny w sosie curry z dodatkiem imbiru, kurkumy oraz tamaryndu. Popularne są makarony sojowe, ryżowe i maniokowe oraz różnorodne sałatki z warzyw surowych, jak i kiszonych. Kokosy są nie tylko składnikiem deserów, ale również wielu innych dań. W mleku kokosowym gotuje się ryby i mięsa, a z miąższu tych owoców przyrządza się wyśmienite sosy. Na wybrzeżu jada się sporo owoców morza i ryb, do których często dodaje się kokosów pod różnymi postaciami. Warto też spróbować (pamiętając o higienie) egzotycznych owoców: papaje, mango, rambutany, owoce pomelo, które wyglądają jak grejpfruty, lecz są znaczniej słodsze oraz ogromny owoc chlebowca z grubą kolczastą łupiną i słodkim, żółtym miąższem. Oryginalny owoc durian (po khmersku: thouren), znany w tej części świata, jest uważany za „króla owoców”. Jego zapach jest unikalny, ale powszechnie uważany za bardzo nieprzyjemny; z tego powodu nie należy go przechowywać np. w hotelu, ani wozić w środkach lokomocji.
BIRMA
Potrawy birmańskie wywodzą się głównie z Indii oraz z Tajlandii i Chin. Podstawą wszystkich dań jest ryż lub makaron (sojowy lub ryżowy). Typową potrawą jest hin – podsmażany w oleju kurczak, ryba, albo baranina wraz z różnymi dodatkami w postaci ryżu i warzyw. Inne to: amehnat - smażona wołowina z dodatkiem cukru, cebuli i czosnku, myinkuayet – dodatek do mięs w postaci warzyw, sałaty, orzeszków ziemnych i czosnku, bangoki – smażony kalafior, gobido – smażone warzywa z jajkiem, ziemniakami lub fasola. Jada się wiele mięs: drób, baraninę, jagnięcinę, kozinę. Popularną potrawą jest kurczak z makaronem, ryż z warzywami i warzywa zapiekane w cieście. Wiele potraw bezmięsnych jest złożonych z fasoli, grochu, soczewicy i owoców. Ziemniaki są drogie i rzadko podawane. Często w skład potraw wchodzi kokos po różnymi postaciami oraz owoce morza. W większości restauracji do posiłku dostaje się bezpłatnie zieloną herbatę. Istnieją trunki lokalne: whisky i rum.
Zakupy
KAMBODŻA
Sklepy, bazary i stragany w miejscach odwiedzanych przez turystów, oferują wielki wybór przedmiotów wykonanych przez miejscowych artystów i rzemieślników. Są otwarte od świtu do późnego wieczora, nie wyłączając niedziel i publicznych świąt. Niezwykle barwne jedwabie wypełniają specjalistyczne sklepy w stolicy i w Siem Reap. Kolory jedwabiu mają tradycyjne, historycznie uzasadnione, kolory oznaczające dni tygodnia: żółty – to poniedziałek, szkarłatny – wtorek, brązowy – środa, zielony – czwartek, niebieski – piątek, fioletowy – sobota, czerwony – niedziela. Wszędzie można kupić tradycyjny strój - ręcznie barwiony, płócienny sarong. Piękne są przedmioty ze srebra, często w formie kwiatów i zwierząt (tradycja wyrobów ze srebra sięga XI wieku). Gustowną pamiątką są rzeźbione kamienne (lub z kamienia mydlanego) figurki będące kopiami zabytków. Posążki Buddy z brązu (antyczne i wykonane współcześnie), rzeźby z marmuru, porcelana z Chin, skóra to inne, popularne wyroby sztuki lokalnej. Wyroby rzeźbione z drewna często wyobrażają symbole (jak księżyc, owoce, kwiaty) związane z obrzędami praktykowanymi w wierzeniach animistycznych. Drewniane panele mają także wyrzeźbione sceny z eposu Ramayana. Wśród pamiątek można natrafić na pirackie płyty CD (głównie w stolicy). Także w Phnom-Penh sławą wśród przyjezdnych cieszy się tzw. rosyjski bazar (Psar Tuol Tom Pong). Wyroby ze srebra, złota i szlachetne kamienie sprzedawane są na bazarze centralnym (Psar Thmei). Drugim, po stolicy zagłębiem pamiątkarstwa są oczywiście okolice Angor Wat, czyli miejscowość Siem Reap.
BIRMA
Poleca się kupowanie pamiątek na prywatnych straganach, gdyż poza niską cena, w ten sposób pomaga się lokalnej społeczności, a nie rządowi. Atrakcyjną formą zakupów jest wymiana towaru. Gadżety reklamowe, podkoszulki (nawet używane), breloczki, długopisy, czerwona pomadka do ust – można zamienić na miejscowe wyroby rękodzieła. Na lokalnych bazarach – po birmańsku zei – kupić można sporo wyrobów z kolorowej, intarsjowanej laki, jak np.: szkatułki, puzderka, filiżanki, popielniczki, talerze, wazy i wiele innych. Należy uważać z przewozem większych przedmiotów z laki, gdyż są one narażone na uszkodzenia w transporcie. Warto kupić niezwykle barwne kawałki tkanin (kalaga), bogato zdobione srebrnym i złotym kolorem, wyszywane metalowymi cekinami i szklanymi paciorkami. W licencjonowanych sklepach można podziwiać biżuterię z miejscowych kamieni szlachetnych: rubinów i szafirów (trzeba rachunek zachować do kontroli, gdyż mogą o niego pytać celnicy przy wyjeździe). Niedrogie są perły. Oryginalną pamiątką może być malowana parasolka z rączką z drewna lub ze srebra, metalowa fajka do palenia opium, marionetka teatralna. Większość tradycyjnych wyrobów, wyglądających na antyki zostało wyprodukowanych współcześnie.
Zdrowie
KAMBODŻA
Nie są wymagane żadne szczepienia profilaktyczne. Prawdopodobieństwo zachorowania na jedną z chorób tropikalnych występuje na terenach tzw. głębokiej prowincji. Wszędzie natomiast grozi zakażenie amebą, i AIDS, a także roznoszonymi przez komary takimi chorobami jak: gorączka dengue i malaria (zagrożenie malarią istnieje przez cały rok, a szczególnie - od maja do listopada). Dlatego bardzo ważne jest stosowanie środków przeciw komarom oraz okrywanie ciała jasnymi strojami z długimi rękawami Wszędzie też możliwe jest zarażenie mniej dokuczliwymi pasożytami przewodu pokarmowego lub grzybicą skóry. Niedopuszczalne jest picie nieprzegotowanej wody. Surowe owoce i warzywa należy przed spożyciem starannie umyć i obrać. W miastach opieka medyczna jest dostępna. Wizyta u lekarza kosztuje w granicach 30-50 USD, tyle samo doba w szpitalu, przy czym chory dodatkowo musi płacić za leki, środki opatrunkowe i wyżywienie. Doba pobytu w jednej z nielicznych klinik prywatnych (głównie francuskich) kosztuje od 80 do 200 USD. Poważnie chorzy cudzoziemcy korzystają z usług lekarskich za granicą, głównie w Bangkoku, Ho Chi Minh City czy Singapurze.
BIRMA
Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne. Na obszarach wiejskich leżących poniżej 1000 m n.p.m. przez cały rok istnieje zagrożenie malarią. Komary atakują zwłaszcza nocą. Należy okrywać ciało (długie rękawy, długie spodnie) i stosować repelenty przeciw komarom. Nie wolno pić wody z kranu. Należy myć owoce i ręce przed jedzeniem. Potrawy powinny być ugotowane lub usmażone, unikać surowych. Nie ma formalnych problemów z dostępem do opieki medycznej. W szpitalu państwowym wizyta u lekarza jest praktycznie bezpłatna (bez lekarstw). Doba w szpitalu kosztuje ok. 40 USD, wizyta u prywatnego lekarza - ok. 20 USD. Warto poza lekami n. na dolegliwości żołądkowe, wziąć też coś na przeziębienie z powodu klimatyzacji w hotelach.
Zwyczaje
KAMBODŻA
Mieszkańcy są pogodni, często się uśmiechają. Okazywanie im zdenerwowania czy gniewu nie rodzi podobnych reakcji. Turystom z zagranicy podoba się proste życie lokalnej ludności i tolerancyjne podejście do obcych. Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty, a także zostawić drobną monetę za wizytę. Witając się, mieszkańcy kłaniają się lekko, jednocześnie składając ręce; od cudzoziemców nie oczekuje się obowiązkowo tego gestu – mogą podać rękę. Zgodnie z obowiązującymi zwyczajami Khmerzy nie podają ręki kobietom. Należy również unikać dotykania głowy (także dziecka), gdyż jest to uznawane za obraźliwe i uwłaczające godności człowieka. Wskazywanie czegoś palcem należy do gestów obraźliwych. Chcąc kogoś przywołać – robi się to machając dłonią zwróconą wierzchem do góry. Ciekawostką są niektóre dni wolne od pracy. Poza miejscowymi – jak np. 7 stycznia - Dzień Zwycięstwa nad Ludobójczym Reżimem, 23 lutego - święto buddyjskie Meaka Bochea, 22 maja - święto buddyjskie Visaka Bochea 18 czerwca - Urodziny Królowej, 1 listopada - Urodziny Króla, 23 października - Dzień Pokojowych Porozumień Paryskich, 9 listopada - Święto Niepodległości Kambodży – obchodzi się także: 8 marca - Dzień Kobiet, 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy, 1 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka. Jeżeli publiczne święto wypada w sobotę lub niedzielę, to dniem wolnym jest kolejny dzień pracy.
BIRMA
Okazywanie emocji, zwłaszcza gniewu czy zdenerwowania jest bardzo źle przyjmowane i uważane za niegrzeczne oraz nieskuteczne, bo miejscowi reagują na to śmiechem. W wyniku niezastosowania się do zwyczajowo przyjętych norm, jak ubiór i reguły zachowania w miejscach kultu religijnego, może dojść do sytuacji konfliktowych z miejscową ludnością. Przed wejściem do świątyń lub klasztorów należy zdjąć buty i skarpetki, dotyczy to także zabytkowych ruin (np. w Bagan); gdzieniegdzie dla wygody turystów rozłożone są maty. Nie należy pozować do fotografii stojąc na tle posągów Buddy. Bardzo niebezpieczne jest podejmowanie dyskusji na tematy społeczno-polityczne, a także zaczepianie kobiet birmańskich przez mężczyzn. Jak w innych krajach buddyjskich, głowa jest najważniejszą częścią ciała, więc nie wolno dotykać nikogo, nawet dzieci. Natomiast stopa to najniższa, a więc najgorsza część ciała; nie należy stopą wskazywać nikogo, ani niczego (np. siedząc bez butów na podłodze świątyni buddyjskiej, schować stopy pod siebie, by nie „wskazywały” wizerunków Buddy). Nastąpiwszy komuś na nogę, trzeba zaraz grzecznie przeprosić. Kobiety nie mogą dotykać mnichów, ani nawet siedzieć w ich pobliżu. Dając komuś jakiś przedmiot jest grzecznie podawać go prawą ręką, nie lewą. Nie należy przechodzić ponad kimś, kto np. leży/śpi na chodniku. Mężczyźni nie mogą nosić szortów; wyjściem z tej sytuacji może być, wzorem tubylców, ale i wielu zagranicznych turystów, noszenie długiego zawoju wokół bioder zwanego longyi. W wioskach, w pobliżu których są atrakcje turystyczne, gromadzą się żebrzące dzieci; lepiej długopisy lub upominki, zostawić starszyźnie z wioski. Coraz częściej zdarza się także, że fotografowany człowiek prosi o pieniądze; warto mieć pod ręką drobne na takie opłaty.
ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)
+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
bok@ecotravel.pl
godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-17:00
Sobota - Niedziela: nieczynne
Zapisz się do Newsletter Ecotravel
Biuro Podróży EcoTravel z Krakowa (Nowa Huta) - lato i zima, wakacje i ferie zimowe, urlop na plaży i wyjazdy na narty - sprawdzona oferta turystyczna - obozy młodzieżowe, wczasy, wycieczki objazdowe, wyprawy, Wycieczki Egzotyczne, pielgrzymki, sylwester, święta, weekendy, rejsy wycieczkowe, wczasy zdrowotne, wczasy spa, wczasy dla seniora oraz kolonie, obozy letnie, obozy zimowe, obozy narciarskie, obozy snowboardowe, zimowiska, zielone szkoły, wycieczki szkolne. m.in. Ojcowski Park Narodowy. Organizujemy imprezy integracyjne, pikniki i spotkania firmowe. Posiadamy wycieczki w ofertach last minute, first minute i promocje. Sprzedajemy i rezerwujemy bilety promowe, bilety lotnicze i bilety autokarowe. Oferujemy wycieczki last minute do krajów basenu morza śródziemnego jak Egipt, Tunezja, Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Portugalia, Turcja, Francja, Czarnogóra, Maroko oraz innych jak Norwegia, Szwecja, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Austria, Słowacja, Ukraina, Bułgaria, Węgry, Rumunia, Belgia, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania, Dania, Islandia, Monako.
Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.