Jezioro Siemianówka to jeden z największych sztucznych zbiorników w Polsce. Położone jest na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią, w jednym z najczystszych ekologicznie obszarów nie tylko Polski, ale i Europy. Niewiele zmienione przez cywilizację lasy zamieszkują żubry, rysie, wilki, łosie, bobry i inne chronione gatunki zwierząt. Zalew i otaczające go od wschodu bagna, które są ostoją tysięcy ptaków, posłużyły jako sceneria do filmu „Opowieści z Narni”. To znakomite miejsce dla młodzieży, która fascynuje się dziką przyrodą. Uroku dodaje też wielokulturowość okolic o czym świadczą liczne cerkwie prawosławne i pamiątki po tutejszych Żydach, a także samo tradycyjne, drewniane budownictwo: wszak tu wieś zachowała dawną malowniczość.
Zakwaterowanie: Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Siemianówce, położony nad brzegiem zalewu. Pokoje 2, 3, 4-osobowe i 1 pokój 5-osobowy; wszystkie z łazienkami. Obiekt dysponuje dwiema wielofunkcyjnymi salami, a także sprzętem sportowym: kajakami i rowerami. Na terenie ośrodka znajdują się boiska do siatkówki plażowej, koszykówki, piłki nożnej, miejsce na ognisko.
Wyżywienie: 3 razy dziennie w stołówce ośrodka. Pierwszy posiłek: kolacja w dniu przyjazdu; ostatni posiłek: śniadanie w dniu wyjazdu oraz prowiant na drogę powrotną. W czasie całodziennych wycieczek – prowiant.
Cena nie obejmuje: dopłaty za transport z miast w Polsce wyszczególnionych w rozkładzie jazdy.
Uwagi: Na obóz należy zabrać: stój kąpielowy, wygodne buty i strój do chodzenia po lesie, kurtkę przeciwdeszczową, ciepły sweter lub polar, krem do opalania z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem, plecak na wycieczki, legitymację szkolną.
Program wspólny dla wszystkich obozów i kolonii.
Wszystkich uczestników czekają wycieczki oraz zajęcia przyrodnicze oraz sportowe. Całodzienna wycieczka do Białowieży, którą poprowadzą przewodnicy BPN. Zwiedzanie nowoczesnego Muzeum Przyrodniczego w Białowieży z multimedialną prezentacją i wejściem na wieżę widokową, parku pałacowego i – przede wszystkich – spacer po rezerwacie ścisłym. Następnie przejazd do Dębów Królewskich – ścieżki, przy której na małej powierzchni znajduje się kilkanaście prastarych dębów, o imionach królów Polski, niektóre już powalone, inne trzymają się krzepko. Następnie wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, gdzie – oprócz króla puszczy – można zobaczyć z bliska koniki polskie – potomków dzikich tarpanów, a także wilki, dziki, jelenie sarny i żubronie – krzyżówki żubra z krową. Na ścieżce przyrodniczej „Żebra żubra” uczestnicy poznają natomiast, gdzie królowie puszczy żyją na wolności. Całodzienna wycieczka wąskotorową kolejką leśną z Hajnówki do położonej nad stawem śródleśnej osady Topiło. Młodzież pomknie tym ekspresem z prędkością sięgającą 15 km/h! Będzie więc co oglądać z okiem, wszak pojedziecie w sam środek puszczy. Po drodze przystanek w rezerwacie „Głęboki kąt”, a po dotarciu do celu czeka odpoczynek i możliwość podzielenia się przy oranżadzie wrażeniami z podróży. Na miejscu uczestnicy zobaczą też mini-skansen kolejki. W drodze powrotnej do Siemianówki czeka jeszcze zwiedzanie pięknej cerkwi w Hajnówce, ozdobionej malowidłami Jerzego Nowosielskiego i cmentarza żydowskiego w Narewce. Półdniowe wyjazdy na plażę nad Jeziorem Siemianowskim. Zwiedzanie zapory na Narwi. Wycieczka piesza do położonej nad jeziorem wieży widokowej, zbudowanej w celu obserwacji ptaków. Rozciąga się z niej piękna panorama zalewu i puszczy. Zajęcia prowadzone przez leśników i przyrodników w terenie, uzupełnione prezentacjami multimedialnymi: jak chronić środowisko naturalne, jak rozpoznawać gatunków drzew i krzewów i ich wiek, jaką rolę pełnią drzewa w ekosystemie i las w gospodarce; badanie tropówzwierząt, poznawanie ich trybu życia; rozpoznawanie odgłosów ptaków i inne. Nie będą to zwykłe wykłady i pogadanki, ale interaktywne warsztaty. Zajęcia grzybiarskie (dostosowane do wieku): jakie grzyby zbierać i gdzie rosną, jak rozpoznać trujące. Wizyta w studenckim obozie ornitologów (od tunusu ...03), którzy zajmują się obrączkowaniem ptaków. Zajęcia prezentujące kulturę i zwyczaje wsi: pieczenie chleba, warsztaty tkackie, a także towarzyszący temu konkurs łuczniczy. Warsztaty lepienia z gliny. To wspaniała zabawa nie tylko dla najmłodszych. W programie również malowanie i wypalanie glinianych naczyń bądź figurek. Powyższe zajęcia będą dostosowane do grupy wiekowej. Ognisko z kiełbaskami i śpiewem (gitary i śpiewniki mile widziane); dyskoteki na terenie ośrodka.
Kolonie rekreacyjno-przyrodnicze ( 9-13 lat )
Wycieczki po lesie, podchody, nauka posługiwania się kompasem i czytania mapy, gry i zabawy oraz konkursy. Zajęcia plastyczne, np. malowanie na szkle, wycinanki, kompozycje z materiałów przyrodniczych. Oprócz tego: udział w programie ogólnym.
Terminy i ceny
Cena podstawowa
Wolne miejsca
Prześlij do nas Zapytanie lub zadzwoń +48 12 648 99 77, 647 11 88, 647 22 66 a przedstawimy Ci aktualnę ofertę cenową i dostępne wolne terminy.
Zniżki i dopłaty
ubezpieczenie od kosztów rezygnacji
: Dopłata 3% od sumy
Zakwaterowanie
Ośrodek Edukacji Ekologicznej - Podlasie, Siemianówka
Wyżywienie
śniadanie, obiad i kolacja (FB)
3 razy dziennie w stołówce ośrodka. Pierwszy posiłek: kolacja w dniu przyjazdu; ostatni posiłek: śniadanie w dniu wyjazdu oraz prowiant na drogę powrotną. W czasie całodziennych wycieczek – prowiant.
Cena nie obejmuje: dopłaty za transport z miast w Polsce wyszczególnionych w rozkładzie jazdy.
Informacje praktyczne
Na obóz należy zabrać: stój kąpielowy, wygodne buty i strój do chodzenia po lesie, kurtkę przeciwdeszczową, ciepły sweter lub polar, krem do opalania z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem, plecak na wycieczki, legitymację szkolną.