Wycieczka Chiny Klasyczne 2020/2021, Klasyczne Chiny samolotem, Podróże do Chin, Wycieczki 2021 do Chin, Zwiedzanie Chin 2021, Weekend Majowy 2021 w Chinach, Majówka 2021 w Chinach
OPIS OFERTY
PEKIN - XI'AN - PINGYAO - PEKIN
Dzień 1.
Wylot z Polski do Pekinu
Dzień 2. Pekin.
Przylot do Pekinu i rozpoczęcie programu. (Transfer do hotelu - zakwaterowanie przed czasem rozpoczęcia doby hotelowej wyłącznie w przypadku posiadania przez hotel wolnych pokoi). Rzut oka na nowoczesny Pekin: krótki postój w pobliżu obiektów olimpijskich - w tym olimpijski stadion - możliwość zrobienia zdjęć. Następnie przejazd do Świątyni Nieba - jednego z głównych miejsc kultu z okresu panowania dynastii Ming i Qing. Czas na odpoczynek. Obiadokolacja.
Dzień 3. Pekin.
Po śniadaniu wizyta w warsztacie rzemieślniczym Pereł hodowlanych a następnie zwiedzimy grobowce cesarzy z Dynastii Ming - wizyta na terenie jednego z 13-tu grobowców oraz spacer wzdłuż legendarnej Drogi Duchów. Przejazd do Badaling i zwiedzanie Wielkiego Muru - spacer po jednym z najlepiej zachowanych odcinków muru, uznanego za jeden z cudów świata. Powrót do Pekinu, obiadokolacja. Fakultatywnie: Spektakl Kung Fu show na deskach jednego z teatrów.
Dzień 4. Pekin - Xi'an.
Śniadanie. Przejazd na Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), gdzie zapoznamy się z architekturą największego i najważniejszego placu "Państwa Środka", sąsiadującego z gmachami Mauzoleum Mao Zedonga i Parlamentu. Zakazane Miasto - zwiedzanie wpisanego na listę UNESCO Pałacu Cesarskiego, będącego rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing. Park Jingshan z panoramą miasta i Cesarskiego Pałacu ze słynnego Wzgórza Węglowego. Spacer zabytkową uliczką Liulichang, zwaną "ulicą antyków". Obiadokolacja. Transfer na dworzec kolejowy. Przejazd pociągiem nocnym do Xi'an.
Dzień 5. Xi'an.
Przyjazd do Xi'an w godzinach porannych. Transfer do hotelu, śniadanie. Wizyta w zakładzie rzemieślniczym, produkującym kopie żołnierzy z terakoty. Muzeum Armii Terakotowej - wizyta w najsłynniejszym muzeum Chin. Powrót do miasta. Mała Pagoda Dzikiej Gęsi - jeden z dwóch symboli miasta. Lekcja kaligrafii. Wizyta w Muzeum Xian. Obiadokolacja. Wspólne wyjście na wieczorny targ z żywnością prowadzony przez muzułmańską mniejszość narodową.
Dzień 6. Xi'an - Pingyao. Śniadanie.
Transfer na dworzec kolejowy, przejazd super szybkim pociągiem do Pingyao - malowniczego miasteczka, wpisanego na listę UNESCO. Po przyjeździe transfer i zwiedzanie. Historyczne mury miejskie. Spacer po Starym Mieście, zabytkową ulicą Ming i Qing oraz uliczkami przypominającymi dawne cesarskie Chiny. Wizyta w Muzeum Sztuki Walk, a także w Muzeum chińskiej bankowości - w Pingyao powstał pierwszy chiński bank. Obiadokolacja.
Dzień 7. Pingyao - Pekin.
Śniadanie. Transfer na dworzec kolejowy, przejazd super szybkim pociągiem do Pekinu. Świątynia Harmonii i Pokoju - jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych świątyń lamaistycznych. Wizyta w Świątyni Konfucjusza, poświęconej najwybitniejszemu chińskiemu filozofowi. Obiadokolacja. Fakultatywnie: Spektakl Pokaz Akrobatyki na deskach jednego z teatrów.
Dzień 8. Pekin.
Spacer po Parku Ritan, gdzie mieszkańcy stolicy uprawiają poranne ćwiczenia Tai Chi. Powrót do hotelu na śniadanie. Przejazd do Letniego Pałacu - będącego największym cesarskim ogrodem dawnych Chin. Następnie wizyta w ZOO - pawilon pandy wielkiej, uważanej za narodowy skarb Państwa Środka. Spacer po hutongu, gdzie odwiedzimy miejscową rodzinę oraz wieżę bębnów gdzie zobaczymy pokaz bicia w bębny. Chwila na relaks na tzw "uliczce barów" usytuowanej przy niewielkim jeziorze. Odwiedzimy również tradycyjną chińską herbaciarnię. Przejazd autokarem wzdłuż nowoczesnej części miasta, rzut oka z autokaru na nowoczesny gmach telewizji CCTV. Krótki czas wolny w tzw. "art zone 798" - miejscu które łączy kulturę, sztukę określane jako pekińskie SoHo. Następnie odwiedzimy tradycyjny chiński bazar Hongqiao. Wieczorem pożegnalna kolacja ze słynną "kaczką po pekińsku".
Dzień 9. Pekin - Warszawa.
Śniadanie. Czas wolny uzależniony od godziny wylotu. Transfer, wylot.
OBSŁUGA:
W jęz. polskim.
WYCIECZKA CHINY KLASYCZNE 2022 Wycieczka Chiny Klasyczne 2022, Klasyczne Chiny samolotem, Podróże do Chin, Wycieczki 2022 do Chin, Zwiedzanie Chin 2022, Weekend Majowy 2022 w Chinach, Majówka 2022 w Chinach
PEKIN - XI'AN - PINGYAO - PEKIN
Dzień 1. Wylot z Polski do Pekinu
Dzień 2. Pekin. Przylot do Pekinu i rozpoczęcie programu. (Transfer do hotelu - zakwaterowanie przed czasem rozpoczęcia doby hotelowej wyłącznie w przypadku posiadania przez hotel wolnych pokoi). Rzut oka na nowoczesny Pekin: krótki postój w pobliżu obiektów olimpijskich - w tym olimpijski stadion - możliwość zrobienia zdjęć. Następnie przejazd do Świątyni Nieba - jednego z głównych miejsc kultu z okresu panowania dynastii Ming i Qing. Czas na odpoczynek. Obiadokolacja.
Dzień 3. Pekin. Po śniadaniu wizyta w warsztacie rzemieślniczym Pereł hodowlanych a następnie zwiedzimy grobowce cesarzy z Dynastii Ming - wizyta na terenie jednego z 13-tu grobowców oraz spacer wzdłuż legendarnej Drogi Duchów. Przejazd do Badaling i zwiedzanie Wielkiego Muru - spacer po jednym z najlepiej zachowanych odcinków muru, uznanego za jeden z cudów świata. Powrót do Pekinu, obiadokolacja. Fakultatywnie: Spektakl Kung Fu show na deskach jednego z teatrów.
Dzień 4. Pekin - Xi'an. Śniadanie. Przejazd na Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), gdzie zapoznamy się z architekturą największego i najważniejszego placu "Państwa Środka", sąsiadującego z gmachami Mauzoleum Mao Zedonga i Parlamentu. Zakazane Miasto - zwiedzanie wpisanego na listę UNESCO Pałacu Cesarskiego, będącego rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing. Park Jingshan z panoramą miasta i Cesarskiego Pałacu ze słynnego Wzgórza Węglowego. Spacer zabytkową uliczką Liulichang, zwaną "ulicą antyków". Obiadokolacja. Transfer na dworzec kolejowy. Przejazd pociągiem nocnym do Xi'an.
Dzień 5. Xi'an. Przyjazd do Xi'an w godzinach porannych. Transfer do hotelu, śniadanie. Wizyta w zakładzie rzemieślniczym, produkującym kopie żołnierzy z terakoty. Muzeum Armii Terakotowej - wizyta w najsłynniejszym muzeum Chin. Powrót do miasta. Mała Pagoda Dzikiej Gęsi - jeden z dwóch symboli miasta. Lekcja kaligrafii. Wizyta w Muzeum Xian. Obiadokolacja. Wspólne wyjście na wieczorny targ z żywnością prowadzony przez muzułmańską mniejszość narodową.
Dzień 6. Xi'an - Pingyao. Śniadanie. Transfer na dworzec kolejowy, przejazd super szybkim pociągiem do Pingyao - malowniczego miasteczka, wpisanego na listę UNESCO. Po przyjeździe transfer i zwiedzanie. Historyczne mury miejskie. Spacer po Starym Mieście, zabytkową ulicą Ming i Qing oraz uliczkami przypominającymi dawne cesarskie Chiny. Wizyta w Muzeum Sztuki Walk, a także w Muzeum chińskiej bankowości - w Pingyao powstał pierwszy chiński bank. Obiadokolacja.
Dzień 7. Pingyao - Pekin. Śniadanie. Transfer na dworzec kolejowy, przejazd super szybkim pociągiem do Pekinu. Świątynia Harmonii i Pokoju - jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych świątyń lamaistycznych. Wizyta w Świątyni Konfucjusza, poświęconej najwybitniejszemu chińskiemu filozofowi. Obiadokolacja. Fakultatywnie: Spektakl Pokaz Akrobatyki na deskach jednego z teatrów.
Dzień 8. Pekin. Spacer po Parku Ritan, gdzie mieszkańcy stolicy uprawiają poranne ćwiczenia Tai Chi. Powrót do hotelu na śniadanie. Przejazd do Letniego Pałacu - będącego największym cesarskim ogrodem dawnych Chin. Następnie wizyta w ZOO - pawilon pandy wielkiej, uważanej za narodowy skarb Państwa Środka. Spacer po hutongu, gdzie odwiedzimy miejscową rodzinę oraz wieżę bębnów gdzie zobaczymy pokaz bicia w bębny. Chwila na relaks na tzw "uliczce barów" usytuowanej przy niewielkim jeziorze. Odwiedzimy również tradycyjną chińską herbaciarnię. Przejazd autokarem wzdłuż nowoczesnej części miasta, rzut oka z autokaru na nowoczesny gmach telewizji CCTV. Krótki czas wolny w tzw. "art zone 798" - miejscu które łączy kulturę, sztukę określane jako pekińskie SoHo. Następnie odwiedzimy tradycyjny chiński bazar Hongqiao. Wieczorem pożegnalna kolacja ze słynną "kaczką po pekińsku".
Dzień 9. Pekin - Warszawa. Śniadanie. Czas wolny uzależniony od godziny wylotu. Transfer, wylot.
Terminy i ceny
Warszawa
Poznań
Wrocław
Kraków
Gdańsk
Wolne miejsca
Prześlij do nas Zapytanie lub zadzwoń +48 12 648 99 77, 647 11 88, 647 22 66 a przedstawimy Ci aktualnę ofertę cenową i dostępne wolne terminy.
Ceny mogą ulegać zmianom w zależności od kosztów biletów lotniczych. Zapytaj o aktualną cenę !
Zniżki i dopłaty
Wiza i Pośrednictwo wizowe
: Dopłata 545 PLN
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji
: Dopłata 3% od sumy
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji + choroby przewlekłe
: Dopłata 9% od sumy
- przelot na trasie Polska - Pekin - Polska z przesiadkami lub bezpośrednio
- opłaty lotniskowe, ubezpieczenie KL, NNW
- zakwaterowanie w hotelach dobrej klasy 4* w pokojach dwuosobowych z łazienkami i klimtyzacją
- śniadania w formie bufetu, obiadokolacje wg programu (w tym jedna kolacja z słynną "Kaczką po pekińsku", w cenie 1 szklanka napoju)
- lokalny transport klimatyzowanym autokarem
- zwiedzanie wg programu (bez biletów wstępu do zwiedzanych obiektów)
- serwis polskiego pilota
przelot na trasie Polska - Pekin - Polska z przesiadkami lub bezpośrednio
opłaty lotniskowe, ubezpieczenie KL, NNW
zakwaterowanie w hotelach dobrej klasy 4* w pokojach dwuosobowych z łazienkami i klimtyzacją
śniadania w formie bufetu, obiadokolacje wg programu (w tym jedna kolacja z słynną "Kaczką po pekińsku", w cenie 1 szklanka napoju)
lokalny transport klimatyzowanym autokarem
zwiedzanie wg programu (bez biletów wstępu do zwiedzanych obiektów)
serwis polskiego pilota
Cena nie zawiera
- obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki, bilety kolejowe i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 245 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki
- dopłata do pokoju jednoosobowego, albo do tańszej opcji "podróżujący samotnie" (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) - w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji "podróżujący samotnie", dopłata zostanie anulowana
- kosztów wizy chińskiej
- kosztów wycieczek fakultatywnych
Legenda kung fu - przedstawienie (30 USD/os.)
Chińska Opera (30 USD/os.)
-obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki, bilety kolejowe i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 245 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki
-dopłata do pokoju jednoosobowego, albo do tańszej opcji "podróżujący samotnie" (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) - w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji "podróżujący samotnie", dopłata zostanie anulowana
-kosztów wizy chińskiej
-kosztów wycieczek fakultatywnych
- Legenda kung fu - przedstawienie (30 USD/os.)
- Chińska Opera (30 USD/os.)
Przewodnik
Wizy
Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym.
Wymagane są wizy, wydawane przez Ambasadę Chin w Warszawie w cenie 445 PLN/os*. Biuro pośredniczy w uzyskaniu wizy w cenie 100 PLN/os. za pośrednictwo.
Obowiązkowo przed wysłaniem dokumentów do działu wizowego należy zgłosić do rezerwacji usługę pośrednictwa.
W przypadku zgłoszenia pośrednictwa wizowego (SZCZEGÓŁOWY OPIS DOSPTĘPNY W LINKU W PUNKCIE 2) w rezerwacji, wymagane jest przesłanie:
1. Paszportu każdego uczestnika, ważnego min. 6 miesięcy od daty wjazdu do Chin (z 3 pustymi stronami obok siebie/ogólnie 6 wolnych stron).
2. Elektronicznie wypełnionego wniosku wizowego (prawidłowo, zgodnie z podręcznikiem wizowym, który zostanie przesłany wraz z dokumentami rezerwacyjnymi) Wniosek należy wypełnić, wydrukować i podpisac na pierwszej stronie (na dole jest miejsce na podpis) i na ostatniej (w punkcie 9.1).
3. Wydrukowanego dowodu rezerwacji/vouchera (jeden voucher osobno do każdego wniosku).
4. DWÓCH zdjęć w formacie paszportowym (papierowe).
5. Ksera pierwszej strony paszportu.
W przypadku zakupu imprezy z bliższym terminem wylotu/last minute należy skontaktować się infolinią, aby ustalić czy pośrednictwo wizowe organizatora będzie możliwe.Adre
Adres, na który trzeba odesłać dokumenty zostanie Państwu podany po dokonaniu rezerwacji
CZAS LOTU:
Pekin - ok. 12 godz.: Warszawa - lotnisko europejskie lub międzynarodowe (np. Wiedeń, Frankfurt, Moskwa, Dubaj itp.) ok. 2-8 godz., lotnisko europejskie lub międzynarodowe - Pekin - ok. 7 - 10 godz.
RÓŻNICE CZASOWE:
Po przybyciu do Chin należy przestawić zegarki o 6 godzin do przodu względem czasu polskiego w lecie i 7 godzin w zimie.
KLIMAT:
Chiny leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: zwrotnikowej (południowe wybrzeża oraz wyspa Hajnan), podzwrotnikowej (zachodnia, środkowa i wschodnia część kraju) oraz umiarkowanej (północne i północno-wschodnie Chiny). Południowo-wschodnia i wschodnia część kraju ma klimat monsunowy z porą deszczową i suchą. Chiny są całorocznym kierunkiem wakacyjnym. Najlepszy czas na zwiedzanie to wiosna (marzec - kwiecień) i jesień (wrzesień - listopad), kiedy temperatury oscylują w granicach 20-30 °C. Noce mogą być wtedy chłodne, ale w ciągu dnia pogoda jest odpowiednia do zwiedzania. Latem temperatury mogą przekraczać 30 °C i również jest to odpowiednia pora na zwiedzanie Państwa Środka. Rejony górskie i wyżej położone np. Tybet, lepiej zwiedzać latem, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa dojmujących mrozów. Północne regiony Chin charakteryzują się klimatem kontynentalnym z ostrymi zimami i upalnym latem, im bardziej na południe, tym wilgotność i temperatury są wyższe.
WALUTA:
1 CNY (Chiński Juan) = 0,16 USD. Chińskie władze utrzymują sztywny kurs waluty, więc nie ma znaczenia gdzie wymienimy dolary na juany - kurs będzie taki sam. Ze względów praktycznych polecamy dokonywać wymiany w hotelach (należy przedstawić paszport), choć jest to możliwe również w bankach i kantorach. W sklepach przyjmuje się międzynarodowe karty płatnicze z wypukłymi numerami.
Zabierając ze sobą dolary amerykańskie należy pamiętać, że akceptowane są banknoty nieuszkodzone, niepopisane, wydane minimum po 2006 roku. Nie ma konieczności posiadania banknotów o niskich nominałach, ponieważ są one wymieniane na lokalną walutę.
PRZYKŁADOWE CENY:
Butelka wody 0,3 l - ok. 0,25 USD, butelka piwa 0,3 l w sklepie - ok. 0,25 USD, piwo w barze - ok. 1,5 USD litr benzyny - ok. 0,4 USD, obiad w restauracji - ok. 10 USD, paczka papierosów - ok. 1 USD.
TRANSPORT:
Wszystkie szanujące się linie europejskie latają do Państwa Środka, do głównych miast takich, jak Pekin, Szanghaj i Hong Kong, a także mniej ważnych, jak: Chengdu, Kanton. Przeloty na trasach lokalnych oferują coraz liczniejsze i nowocześniejsze linie chińskie - m. in. China Air, Dragonair. Samodzielne poruszanie się po Chinach jest raczej utrudnione ze względów kulturowych, językowych i formalnych. Niemniej jednak doskonale rozwinięta jest sieć połączeń autobusowych, a połączenia kolejowe docierają do wszystkich ważnych zakątków kraju - łącznie z Tybetem, słynna nową trasą kolejową. Na trasach gdzie turystom oferowane są kuszetki, jeżdżą komfortowe pociągi z zamykanymi i klimatyzowanymi przedziałami.
UWAGA! W bagażu rejestrowanym i podręcznym nie można przewozić baterii lub akumulatorów o pojemności powyżej 160Wh, wszelkie baterie i przenośne ładowarki powinny być przewożone w bagażu podręcznym i posiadać tabliczkę znamionową.
CIEKAWOSTKI:
Zakupy to nieodłączna część wizyt w Państwie Środka. Chińczycy to chyba najlepsi handlowcy na świecie - ceny na bazarach zawsze są zawyżone i uwzględniają konieczność targowania się, które zawsze odbywa się w uprzejmej atmosferze. Zaczynając negocjacje trudno czegoś w końcu nie kupić. Turystom przede wszystkim polecamy tzw. "silk market" w Pekinie, gdzie można kupić dosłownie wszystko - głównie "markową" odzież, ale również stragany i sklepy z perłami w okolicach Szanghaju. W sklepach firmowych, supermarketach ceny są stałe i nie podlegają negocjacjom. Posiłki w restauracjach - na trasach wycieczek restauracje w których gościmy są zawsze zatwierdzone przez specjalny urząd, który zezwala na serwowanie posiłków obcokrajowcom. W cenę posiłku zawsze wliczona jest 1 szklanka napoju, za dodatkowe napoje należy płacić dodatkowo. Nie trzeba jeść pałeczkami, choć jest to mile widziane. Niemniej jednak nie ma problemu z otrzymaniem tradycyjnych sztućców. Kuchnia chińska - obiegowe twierdzenie, że Chińczycy jedzą psy, jest tak samo nieprawdziwe, co krzywdzące. Potrawy z psa są przysmakiem w kuchniach mniejszości etnicznych z południa kraju i większość Chińczyków również ich nie aprobuje. Tradycje kulinarne są w Chinach bardzo żywe, a posiłek jest zawsze rytuałem, poprzedzonym degustacją herbaty. Inaczej niż w Europie, nie ma tradycji pojedynczych porcji, a półmiski z jedzeniem ustawia się na stole, na wielkiej obrotowej podstawce, aby każdy mógł sięgnąć porcję tego na co akurat ma ochotę.
ŚWIĘTA:
Chiński Nowy Rok – styczeń/luty (święto ruchome uzależnione od kalendarza księżycowego) – najważniejsze chińskie święto.
Święto Lampionów – styczeń/luty – bardzo malownicze święto, podczas którego Chińczycy robią papierowe lampiony i spacerują z nimi wieczorami po ulicach.
Święto Wody – połowa kwietnia (13-16.04) – ludzie opryskują się wodą, co ma na celu pozbycie się wszelkich demonów. Obchodzi je narodowość Dai w prowincji Yunnan.
Święto Smoczych Łodzi - rozpoczyna się piątego dnia piątego miesiąca księżycowego. Dzień ten uznawany jest przez Chińczyków za najdłuższy dzień w roku. Podczas tego święta nad drzwiami domów Chińczycy wieszają papierowe amulety i rzucają petardy, aby odpędzić złe duchy.
Święto Dziewcząt lub Święto Córek - najbardziej romantyczne chińskie święto przypada 7. dnia siódmego miesiąca.
Święto Głodnych Duchów - obchodzone 15. dnia siódmego miesiąca Święto Głodnych Duchów. Tego dnia składa się hołd wszystkim zmarłym.
Święto Środka Jesieni/Księżycowych Ciasteczek – wrzesień/październik – Chińczycy jedzą podczas tego święta księżycowe ciasteczka i spoglądają w Księżyc. Jest to tradycyjnie chiński dzień zakochanych.
Święto Przodków czyli Święto Czystej Jasności - czasie, obchodzonego 15. dnia po równonocy wiosennej, Święta Przodków, Chińczycy składają dary przodkom, aby zapewnić sobie ich przychylność i nie dopuścić, by się na nich gniewali.
ELEKTRYCZNOŚĆ:
220V 50Hz, w zależności od regionu kraju używane są różne gniazdka: japońskie, australijskie, brytyjskie i południowoafrykańskie. Do żadnego z powyższych typów nie pasują europejskie wtyczki, stąd należy zaopatrzyć się w adapter przed podróżą, lub nabyć go na miejscu. W większości hoteli można wypożyczyć przejściówki.
CZAS LOTU:
Pekin - ok. 12 godz.: Warszawa - lotnisko europejskie lub międzynarodowe (np. Wiedeń, Frankfurt, Moskwa, Dubaj itp.) ok. 2-8 godz., lotnisko europejskie lub międzynarodowe - Pekin - ok. 7 - 10 godz.
RÓŻNICE CZASOWE: Po przybyciu do Chin należy przestawić zegarki o 6 godzin do przodu względem czasu polskiego w lecie i 7 godzin w zimie.
KLIMAT: Chiny leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: zwrotnikowej (południowe wybrzeża oraz wyspa Hajnan), podzwrotnikowej (zachodnia, środkowa i wschodnia część kraju) oraz umiarkowanej (północne i północno-wschodnie Chiny). Południowo-wschodnia i wschodnia część kraju ma klimat monsunowy z porą deszczową i suchą. Chiny są całorocznym kierunkiem wakacyjnym. Najlepszy czas na zwiedzanie to wiosna (marzec - kwiecień) i jesień (wrzesień - listopad), kiedy temperatury oscylują w granicach 20-30 °C. Noce mogą być wtedy chłodne, ale w ciągu dnia pogoda jest odpowiednia do zwiedzania. Latem temperatury mogą przekraczać 30 °C i również jest to odpowiednia pora na zwiedzanie Państwa Środka. Rejony górskie i wyżej położone np. Tybet, lepiej zwiedzać latem, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa dojmujących mrozów. Północne regiony Chin charakteryzują się klimatem kontynentalnym z ostrymi zimami i upalnym latem, im bardziej na południe, tym wilgotność i temperatury są wyższe.
WALUTA: 1 CNY (Chiński Juan) = 0,16 USD. Chińskie władze utrzymują sztywny kurs waluty, więc nie ma znaczenia gdzie wymienimy dolary na juany - kurs będzie taki sam. Ze względów praktycznych polecamy dokonywać wymiany w hotelach (należy przedstawić paszport), choć jest to możliwe również w bankach i kantorach. W sklepach przyjmuje się międzynarodowe karty płatnicze z wypukłymi numerami. Zabierając ze sobą dolary amerykańskie należy pamiętać, że akceptowane są banknoty nieuszkodzone, niepopisane, wydane minimum po 2006 roku. Nie ma konieczności posiadania banknotów o niskich nominałach, ponieważ są one wymieniane na lokalną walutę.
PRZYKŁADOWE CENY: Butelka wody 0,3 l - ok. 0,25 USD, butelka piwa 0,3 l w sklepie - ok. 0,25 USD, piwo w barze - ok. 1,5 USD litr benzyny - ok. 0,4 USD, obiad w restauracji - ok. 10 USD, paczka papierosów - ok. 1 USD.
TRANSPORT: Wszystkie szanujące się linie europejskie latają do Państwa Środka, do głównych miast takich, jak Pekin, Szanghaj i Hong Kong, a także mniej ważnych, jak: Chengdu, Kanton. Przeloty na trasach lokalnych oferują coraz liczniejsze i nowocześniejsze linie chińskie - m. in. China Air, Dragonair. Samodzielne poruszanie się po Chinach jest raczej utrudnione ze względów kulturowych, językowych i formalnych. Niemniej jednak doskonale rozwinięta jest sieć połączeń autobusowych, a połączenia kolejowe docierają do wszystkich ważnych zakątków kraju - łącznie z Tybetem, słynna nową trasą kolejową. Na trasach gdzie turystom oferowane są kuszetki, jeżdżą komfortowe pociągi z zamykanymi i klimatyzowanymi przedziałami. UWAGA! W bagażu rejestrowanym i podręcznym nie można przewozić baterii lub akumulatorów o pojemności powyżej 160Wh, wszelkie baterie i przenośne ładowarki powinny być przewożone w bagażu podręcznym i posiadać tabliczkę znamionową.
CIEKAWOSTKI: Zakupy to nieodłączna część wizyt w Państwie Środka. Chińczycy to chyba najlepsi handlowcy na świecie - ceny na bazarach zawsze są zawyżone i uwzględniają konieczność targowania się, które zawsze odbywa się w uprzejmej atmosferze. Zaczynając negocjacje trudno czegoś w końcu nie kupić. Turystom przede wszystkim polecamy tzw. "silk market" w Pekinie, gdzie można kupić dosłownie wszystko - głównie "markową" odzież, ale również stragany i sklepy z perłami w okolicach Szanghaju. W sklepach firmowych, supermarketach ceny są stałe i nie podlegają negocjacjom. Posiłki w restauracjach - na trasach wycieczek restauracje w których gościmy są zawsze zatwierdzone przez specjalny urząd, który zezwala na serwowanie posiłków obcokrajowcom. W cenę posiłku zawsze wliczona jest 1 szklanka napoju, za dodatkowe napoje należy płacić dodatkowo. Nie trzeba jeść pałeczkami, choć jest to mile widziane. Niemniej jednak nie ma problemu z otrzymaniem tradycyjnych sztućców. Kuchnia chińska - obiegowe twierdzenie, że Chińczycy jedzą psy, jest tak samo nieprawdziwe, co krzywdzące. Potrawy z psa są przysmakiem w kuchniach mniejszości etnicznych z południa kraju i większość Chińczyków również ich nie aprobuje. Tradycje kulinarne są w Chinach bardzo żywe, a posiłek jest zawsze rytuałem, poprzedzonym degustacją herbaty. Inaczej niż w Europie, nie ma tradycji pojedynczych porcji, a półmiski z jedzeniem ustawia się na stole, na wielkiej obrotowej podstawce, aby każdy mógł sięgnąć porcję tego na co akurat ma ochotę.
ŚWIĘTA: Chiński Nowy Rok – styczeń/luty (święto ruchome uzależnione od kalendarza księżycowego) – najważniejsze chińskie święto. Święto Lampionów – styczeń/luty – bardzo malownicze święto, podczas którego Chińczycy robią papierowe lampiony i spacerują z nimi wieczorami po ulicach. Święto Wody – połowa kwietnia (13-16.04) – ludzie opryskują się wodą, co ma na celu pozbycie się wszelkich demonów. Obchodzi je narodowość Dai w prowincji Yunnan. Święto Smoczych Łodzi - rozpoczyna się piątego dnia piątego miesiąca księżycowego. Dzień ten uznawany jest przez Chińczyków za najdłuższy dzień w roku. Podczas tego święta nad drzwiami domów Chińczycy wieszają papierowe amulety i rzucają petardy, aby odpędzić złe duchy. Święto Dziewcząt lub Święto Córek - najbardziej romantyczne chińskie święto przypada 7. dnia siódmego miesiąca. Święto Głodnych Duchów - obchodzone 15. dnia siódmego miesiąca Święto Głodnych Duchów. Tego dnia składa się hołd wszystkim zmarłym. Święto Środka Jesieni/Księżycowych Ciasteczek – wrzesień/październik – Chińczycy jedzą podczas tego święta księżycowe ciasteczka i spoglądają w Księżyc. Jest to tradycyjnie chiński dzień zakochanych. Święto Przodków czyli Święto Czystej Jasności - czasie, obchodzonego 15. dnia po równonocy wiosennej, Święta Przodków, Chińczycy składają dary przodkom, aby zapewnić sobie ich przychylność i nie dopuścić, by się na nich gniewali.
ELEKTRYCZNOŚĆ: 220V 50Hz, w zależności od regionu kraju używane są różne gniazdka: japońskie, australijskie, brytyjskie i południowoafrykańskie. Do żadnego z powyższych typów nie pasują europejskie wtyczki, stąd należy zaopatrzyć się w adapter przed podróżą, lub nabyć go na miejscu. W większości hoteli można wypożyczyć przejściówki.
WIZY
CHINY
Wymagane są wizy, wydawane przez Ambasadę Chin w Warszawie w cenie 445 PLN/os*. Biuro pośredniczy w uzyskaniu wizy w cenie 100 PLN/os. za pośrednictwo.
Zgodnie z chińskim prawem i przepisami oraz międzynarodowymi praktykami, od 15.12.2019 roku Ambasada Chin w Polsce będzie wydawała wizy biometryczne. Ambasada upoważnia Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie do pobierania odcisków linii papilarnych dziesięciu palców obywateli Polski, obcokrajowców posiadających udokumentowane prawo stałego pobytu w Polsce chcących ubiegać się o wizę do Chin.
CZEGO WYMAGANY OD KLIENTÓW KORZYSTAJACYCH Z POSREDNICTWA ?
1. Posiadania paszportu ważnego min. 6 miesięcy od daty wjazdu do Chin (z 3 pustymi stronami obok siebie/ogólnie 6 wolnych stron)
2. NAJPÓŹNIEJ NA 21 DNI ROBOCZYCH PRZED WYLOTEM na adres mailowy należy przesłać elektronicznie wypełniony wniosek wizowy (prawidłowo, zgodnie z poniższą instrukcją) osobno dla każdego uczestnika celem weryfikacji poprawności wypełnienia wniosku
Jeżeli wniosek uzyska akceptację działu wizowego należy przesłać go najpóźniej na 14 DNI ROBOCZYCH PRZED WYLOTEM w wersji papierowej wraz z:
- paszportem,
- dwoma zdjęciami UWAGA! Zdjęcie, wydrukowane na papierze fotograficznym, musi spełniać wszystkie wytyczne wskazane w instrukcji wypełnienia wniosku
- wydrukowanym dowodem rezerwacji/voucherem (jeden voucher osobno do każdego wniosku)
- ksero paszportu (na białej kartce formatu A-4 – strona ze zdjęciem)
na adres biura przedstawicielskiego z oznaczeniem nazwy imprezy i jej terminu.
3. Pracownik działu wizowego skontaktuje się z wnioskodawcą i poinformuje zainteresowanego czy wnioski są prawidłowo wypełnione oraz wskaże możliwe terminy wizyty w centrum wizowym w Warszawie, na którą każda osoba aplikująca o wizę będzie musiała stawić się osobiście w celu złożenia odcisków palców.
Podczas wizyty w centrum wizowym pracownik biura będzie do dyspozycji klientów korzystających z pośrednictwa wizowego.
CHINY
Wymagane są wizy, wydawane przez Ambasadę Chin w Warszawie w cenie 445 PLN/os*. Biuro pośredniczy w uzyskaniu wizy w cenie 100 PLN/os. za pośrednictwo.
Zgodnie z chińskim prawem i przepisami oraz międzynarodowymi praktykami, od 15.12.2019 roku Ambasada Chin w Polsce będzie wydawała wizy biometryczne. Ambasada upoważnia Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie do pobierania odcisków linii papilarnych dziesięciu palców obywateli Polski, obcokrajowców posiadających udokumentowane prawo stałego pobytu w Polsce chcących ubiegać się o wizę do Chin.
CZEGO WYMAGANY OD KLIENTÓW KORZYSTAJACYCH Z POSREDNICTWA ? 1. Posiadania paszportu ważnego min. 6 miesięcy od daty wjazdu do Chin (z 3 pustymi stronami obok siebie/ogólnie 6 wolnych stron) 2. NAJPÓŹNIEJ NA 21 DNI ROBOCZYCH PRZED WYLOTEM na adres mailowy należy przesłać elektronicznie wypełniony wniosek wizowy (prawidłowo, zgodnie z poniższą instrukcją) osobno dla każdego uczestnika celem weryfikacji poprawności wypełnienia wniosku
Jeżeli wniosek uzyska akceptację działu wizowego należy przesłać go najpóźniej na 14 DNI ROBOCZYCH PRZED WYLOTEM w wersji papierowej wraz z: - paszportem, - dwoma zdjęciami UWAGA! Zdjęcie, wydrukowane na papierze fotograficznym, musi spełniać wszystkie wytyczne wskazane w instrukcji wypełnienia wniosku - wydrukowanym dowodem rezerwacji/voucherem (jeden voucher osobno do każdego wniosku) - ksero paszportu (na białej kartce formatu A-4 – strona ze zdjęciem) na adres biura przedstawicielskiego z oznaczeniem nazwy imprezy i jej terminu. 3. Pracownik działu wizowego skontaktuje się z wnioskodawcą i poinformuje zainteresowanego czy wnioski są prawidłowo wypełnione oraz wskaże możliwe terminy wizyty w centrum wizowym w Warszawie, na którą każda osoba aplikująca o wizę będzie musiała stawić się osobiście w celu złożenia odcisków palców.
Podczas wizyty w centrum wizowym pracownik biura będzie do dyspozycji klientów korzystających z pośrednictwa wizowego.