w naszej ofercie: 7971 imprez, 2190 terminów!

+48 12 648 99 77
+48 12 647 11 88
+48 12 647 22 66
E-mail:
Hasło:
Wycieczka Izrael z Jordanią 2023
Wszystko o tej ofercie wie:

WYCIECZKA IZRAEL Z JORDANIĄ 2023

Wycieczka do Izraela i Jordanii 2023 samolotem z Krakowa, Warszawy, Katowic i Poznania

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja (HB)
Ocena oferty:
Kod oferty:
125314013
oferta w pdf
WYCIECZKA IZRAEL Z JORDANIĄ 2020
Wycieczka do Izraela i Jordanii 2020 samolot z Warszawy z Katowic
Betlejem - Jerozolima - Góra Oliwna - Hajfa - Nazaret - Kana Galilejska - Tabga - Tyberiada - Galilea - Kafarnaum - Góra Błogosławieństw - Amman - Madaba - Góra Nebo - Petra - Jerycho - Betlejem - Jerozolima - Morze Martwe
Dzień 1. 
Przelot do Izraela na lotnisko Dawida Ben Guriona w Tel Avivie. Przejazd do hotelu w Betlejem, zakwaterowanie. Kolacja i nocleg.
Dzień 2. Jerozolima - Góra Oliwna - Betlejem. 
Po śniadaniu wizyta na Górze Oliwnej. Zwiedzanie rozpoczniemy od punktu skąd roztacza się piękny widok na Jerozolimę. Następnie Sanktuarium Dominus Flevit, które znajduje się na tradycyjnej trasie Niedzieli Palmowej oraz wizyta w Kościele Grobu Matki Boskiej w Dolinie Cedronu. Po południu krótka przejażdżka na Plac Żłóbka i do Bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem - najstarszego czynnego kościoła w Palestynie, zbudowanego dla upamiętnienia miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Następnie zobaczymy położone nieopodal Pola Pasterzy. Kolacja i nocleg w Betlejem.
Dzień 3. Hajfa - Nazaret - Kana w Galilei - Tabga - Tyberiada. 
Po śniadaniu wyjazd nadmorską drogą do Cezarei - jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Izraelu, pozostałości starożytnego miasta i portu, zbudowanego przez Heroda Wielkiego. Następnie przejazd do Hajfy - trzeciego, co do wielkości miasta w Izraelu, położonego na stokach Góry Karmel. Roztacza się stąd niesamowity widok na świątynię Bahaitów, zaliczaną do cudów świata, miasto, port i Zatokę Hajfy. Następnie przejazd do Nazaretu - Bazylika Zwiastowania NMP i Źródło Maryi. Dalej, przejazd do Kany Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał cudu zmiany wody w wino. Kolacja i nocleg w Galilei.
Dzień 4. Galilea - Kafarnaum - Góra Błogosławieństw - Amman. 
Śniadanie. Zwiedzanie rozpocznie się od krótkiego rejsu statkiem po Jeziorze Galilejskim. Przypłynięcie do Kafarnaum, gdzie znajduje się pozostałości po starożytnej synagodze z okresu Drugiej Świątyni i dom św. Piotra. Następnie przyjazd do miasta Tabga, doliny na północno-zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego, na Górę 8 Błogosławieństw - miejsca, w którym Jezus wygłosił Kazanie na Górze i dokonał cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb by w ten sposób nakarmić 5000 głodnych ludzi, którzy przyszli wysłuchać jego nauk. Zdarzenie to upamiętnia Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb. Przejazd do Jordanii, do Ammanu - panoramiczne zwiedzanie miasta. Krótki postój przy Błękitnym Meczecie. Przejazd do hotelu w Ammanie, zakwaterowanie, kolacja i nocleg. Dla chętnych, wieczorem wycieczka fakultatywna - Amman Nocą. Balad to najstarsza część miasta, centrum Ammanu, która składa się z niezliczonej ilości ryneczków i straganów (Suk), można tam poczuć się jak rodowity Jordańczyk kosztując słodkiej Kanafeh (serowe ciasto moczone w słodkim syropie na bazie cukru) w najbardziej tradycyjnym sklepie, a pod koniec dnia uraczyć się można Fajką Wodą w różnych smakach w tradycyjnej kawiarni. Płatne ok. 25 USD/os. (na miejscu pilotowi).
Dzień 5. Amman - Madaba - Góra Nebo - Petra. 
Po śniadaniu przejazd do Madaby - gdzie zobaczymy jedną z piękniejszych mozaik bizantyjskich na świecie. W tym miejscu znajduje się również cudowna ikona chrześcijan - Najświętszej Maryi Panny z trzema rękami. Przejazd na Górę Nebo - miejsce uznane za święte przez papieża Jana Pawła II, jako punkt, z którego Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną i gdzie umarł. Przejazd do Petry (Wadi Musa). Przyjazd do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 6. Petra - Granica Jordanii z Izraelem - Jerycho - Betlejem. 
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Petry - według wielu jednego z najbardziej urzekających miejsc na Bliskim Wschodzie, wpisanym na Listę Dziedzictwa UNESCO i nowych cudów świata. Założone ok. VI w p.n.e. przez Nabatejczyków miasto jest całe wykute w skale. Najsłynniejszym budynkiem jest Skarbiec – wykuta w skale, wysoka na 39 metrów i szeroka na 25 metrów dwupiętrowa budowla, pod którą znajduje się cmentarz. Petra przez wieki była także stolicą arabskiego królestwa. W dalszej części dnia przejazd do granicy na Most Alleby, łączący Jerycho z Jordanią. Przejazd do Jerycha uznawanego za jedno z najstarszych (a jednocześnie najniżej położonych - 270 m p.p.m.) nieprzerwanie zamieszkałych miast na Ziemi. Przejazd w pobliżu Góry Quarantania, zwaną Górą Kuszenia oraz zobaczymy drzewo figowe, na które wspiął się Zacheusz. Z powodu niskiego wzrostu, gdy przez miasto przechodził Jezus Chrystus, wspiął się na sykomorę, aby go zobaczyć. Jezus pozdrowił go i zapowiedział swoją wizytę w jego domu. Powrót do Betlejem. Kolacja i nocleg. 
Dzień 7. Jerozolima - Morze Martwe - Betlejem. 
Po śniadaniu w hotelu, zwiedzanie Jerozolimy i spacer "Drogą Krzyżową" Via Dolorosa, do Bazyliki Grobu Pańskiego. Po drodze zobaczymy Bazylikę Świętej Anny. Wizyta pod Ścianą Płaczu. Przejazd nad Morze Martwe, czas na relaks i kąpiel. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg. Dla chętnych: wycieczka na Masadę - zwiedzanie starożytnej twierdzy, której początki sięgają rządów dynastii hasmonejskiej. W 40 r. p.n.e. w Masadzie schronił się Herod uciekając przed Partami. Od tego czasu upodobał sobie to miejsce. Wybudowana została jako rezydencja króla miłującego luksus, z wykorzystaniem naturalnych uwarunkowań geologicznych. W okresie po zniszczeniu Świątyni Jerozolimskiej najdłużej broniąca się twierdza aż do 73 roku. Opisywana przez Józefa Flawiusza w Historii Wojen Żydowskich. Z tej pustynnej twierdzy rozciąga się najpiękniejszy widok na Morze Martwe (płatne 65 USD/os).
Dzień 8. Betlejem - Tel Aviv. 
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko w Tel Avivie i powrót do Polski.  
OBSŁUGA:
w języku polskim

Wycieczka Izrael z Jordanią 2023

Wycieczka do Izraela i Jordanii 2023 samolotem z Krakowa, Warszawy, Katowic i Poznania

OPIS OFERTY

Betlejem - Jerozolima - Góra Oliwna - Hajfa - Nazaret - Kana Galilejska - Tabga - Tyberiada - Galilea - Kafarnaum - Góra Błogosławieństw - Amman - Madaba - Góra Nebo - Petra - Jerycho - Betlejem - Jerozolima - Morze Martwe

Dzień 1. Przelot do Izraela na lotnisko Dawida Ben Guriona w Tel Avivie. Przejazd do hotelu w Betlejem, zakwaterowanie. Kolacja i nocleg.

Dzień 2. Jerozolima - Góra Oliwna - Betlejem. Po śniadaniu wizyta na Górze Oliwnej. Zwiedzanie rozpoczniemy od punktu skąd roztacza się piękny widok na Jerozolimę. Następnie Sanktuarium Dominus Flevit, które znajduje się na tradycyjnej trasie Niedzieli Palmowej oraz wizyta w Kościele Grobu Matki Boskiej w Dolinie Cedronu. Po południu krótka przejażdżka na Plac Żłóbka i do Bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem - najstarszego czynnego kościoła w Palestynie, zbudowanego dla upamiętnienia miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Następnie zobaczymy położone nieopodal Pola Pasterzy. Kolacja i nocleg w Betlejem.

Dzień 3. Hajfa - Nazaret - Kana w Galilei - Tabga - Tyberiada. Po śniadaniu wyjazd nadmorską drogą do Cezarei - jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Izraelu, pozostałości starożytnego miasta i portu, zbudowanego przez Heroda Wielkiego. Następnie przejazd do Hajfy - trzeciego, co do wielkości miasta w Izraelu, położonego na stokach Góry Karmel. Roztacza się stąd niesamowity widok na świątynię Bahaitów, zaliczaną do cudów świata, miasto, port i Zatokę Hajfy. Następnie przejazd do Nazaretu - Bazylika Zwiastowania NMP i Źródło Maryi. Dalej, przejazd do Kany Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał cudu zmiany wody w wino. Kolacja i nocleg w Galilei.

Dzień 4. Galilea - Kafarnaum - Góra Błogosławieństw - Amman. Śniadanie. Zwiedzanie rozpocznie się od krótkiego rejsu statkiem po Jeziorze Galilejskim. Przypłynięcie do Kafarnaum, gdzie znajduje się pozostałości po starożytnej synagodze z okresu Drugiej Świątyni i dom św. Piotra. Następnie przyjazd do miasta Tabga, doliny na północno-zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego, na Górę 8 Błogosławieństw - miejsca, w którym Jezus wygłosił Kazanie na Górze i dokonał cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb by w ten sposób nakarmić 5000 głodnych ludzi, którzy przyszli wysłuchać jego nauk. Zdarzenie to upamiętnia Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb. Przejazd do Jordanii, do Ammanu - panoramiczne zwiedzanie miasta. Krótki postój przy Błękitnym Meczecie. Przejazd do hotelu w Ammanie, zakwaterowanie, kolacja i nocleg. Dla chętnych, wieczorem wycieczka fakultatywna - Amman Nocą. Balad to najstarsza część miasta, centrum Ammanu, która składa się z niezliczonej ilości ryneczków i straganów (Suk), można tam poczuć się jak rodowity Jordańczyk kosztując słodkiej Kanafeh (serowe ciasto moczone w słodkim syropie na bazie cukru) w najbardziej tradycyjnym sklepie, a pod koniec dnia uraczyć się można Fajką Wodą w różnych smakach w tradycyjnej kawiarni. Płatne ok. 30 USD/os. (na miejscu pilotowi).

Dzień 5. Amman - Madaba - Góra Nebo - Petra. Po śniadaniu przejazd do Madaby - gdzie zobaczymy jedną z piękniejszych mozaik bizantyjskich na świecie. W tym miejscu znajduje się również cudowna ikona chrześcijan - Najświętszej Maryi Panny z trzema rękami. Przejazd na Górę Nebo - miejsce uznane za święte przez papieża Jana Pawła II, jako punkt, z którego Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną i gdzie umarł. Przejazd do Petry (Wadi Musa). Przyjazd do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 6. Petra - Granica Jordanii z Izraelem - Jerycho - Betlejem. Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Petry - według wielu jednego z najbardziej urzekających miejsc na Bliskim Wschodzie, wpisanym na Listę Dziedzictwa UNESCO i nowych cudów świata. Założone ok. VI w p.n.e. przez Nabatejczyków miasto jest całe wykute w skale. Najsłynniejszym budynkiem jest Skarbiec – wykuta w skale, wysoka na 39 metrów i szeroka na 25 metrów dwupiętrowa budowla, pod którą znajduje się cmentarz. Petra przez wieki była także stolicą arabskiego królestwa. W dalszej części dnia przejazd do granicy na Most Alleby, łączący Jerycho z Jordanią. Przejazd do Jerycha uznawanego za jedno z najstarszych (a jednocześnie najniżej położonych - 270 m p.p.m.) nieprzerwanie zamieszkałych miast na Ziemi. Przejazd w pobliżu Góry Quarantania, zwaną Górą Kuszenia oraz zobaczymy drzewo figowe, na które wspiął się Zacheusz. Z powodu niskiego wzrostu, gdy przez miasto przechodził Jezus Chrystus, wspiął się na sykomorę, aby go zobaczyć. Jezus pozdrowił go i zapowiedział swoją wizytę w jego domu. Powrót do Betlejem. Kolacja i nocleg. 

Dzień 7. Jerozolima - Morze Martwe - Betlejem. Po śniadaniu w hotelu, zwiedzanie Jerozolimy i spacer "Drogą Krzyżową" Via Dolorosa, do Bazyliki Grobu Pańskiego. Po drodze zobaczymy Bazylikę Świętej Anny. Wizyta pod Ścianą Płaczu. Przejazd nad Morze Martwe, czas na relaks i kąpiel. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg. Dla chętnych: wycieczka na Masadę - zwiedzanie starożytnej twierdzy, której początki sięgają rządów dynastii hasmonejskiej. W 40 r. p.n.e. w Masadzie schronił się Herod uciekając przed Partami. Od tego czasu upodobał sobie to miejsce. Wybudowana została jako rezydencja króla miłującego luksus, z wykorzystaniem naturalnych uwarunkowań geologicznych. W okresie po zniszczeniu Świątyni Jerozolimskiej najdłużej broniąca się twierdza aż do 73 roku. Opisywana przez Józefa Flawiusza w Historii Wojen Żydowskich. Z tej pustynnej twierdzy rozciąga się najpiękniejszy widok na Morze Martwe (płatne 65 USD/os).

Dzień 8. Betlejem - Tel Aviv. Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko w Tel Avivie i powrót do Polski.  

UWAGA: Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie

Terminy i ceny

Cena podstawowa Katowice Warszawa Kraków Poznań Wolne miejsca

Prześlij do nas Zapytanie lub zadzwoń +48 12 648 99 77, 647 11 88, 647 22 66
a przedstawimy Ci aktualnę ofertę cenową i dostępne wolne terminy.

Ceny moga ulec zmianie

Zniżki i dopłaty

Dopłata do podróżującego samotnie : Dopłata 1122 PLN
Dopłata do pokoju jednoosobowego : Dopłata 1320 PLN
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny : Dopłata 13 PLN
Turystyczny Fundusz Pomocowy : Dopłata 13 PLN
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji : Dopłata 2,9% od sumy
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji + choroby przewlekłe : Dopłata 5,8% od sumy
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z rozszerzeniem o zachorowanie na Covid - 19 : Dopłata 4,64% od sumy
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z rozszerzeniem o zachorowanie na Covid - 19 oraz o następstwa chorób przewlekłych : Dopłata 7,54% od sumy

Zakwaterowanie

Hotel star star star

7 nocy, w hotelach 3*

Brak udogodnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Wyżywienie

śniadanie i obiadokolacja (HB)

wyżywienie wg programu - śniadania i obiadokolacje w formie bufetu
wyżywienie wg programu - śniadania i obiadokolacje w formie bufetu

Transport

Cena nie zawiera

  • obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 290 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki
  • dopłaty do zakwaterowania w pokoju pojedynczym, albo do tańszej opcji podróżujący samotnie (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) - w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji "podróżujący samotnie", dopłata zostanie anulowana
  • miejsca obok siebie w samolocie za dodatkową opłatą (o cenę i dostępność zapytaj sprzedawcę).
  • Cena zawiera

    - przelot bezpośredni Polska - Tel Awiw - Polska
    - opłaty lotniskowe
    - ubezpieczenie KL, NNW
    - zakwaterowanie, 7 nocy, w hotelach 3*
    - wyżywienie wg programu - śniadania i obiadokolacje w formie bufetu
    - transport klimatyzowanymi autokarami
    - zwiedzanie wg programu, bez biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
    - serwis polskiego pilota
    - 1 sztuka bagażu głównego i 1 sztuka bagażu podręcznego

    • przelot bezpośredni Polska - Tel Awiw - Polska
    • opłaty lotniskowe
    • ubezpieczenie KL, NNW
    • zakwaterowanie, 7 nocy, w hotelach 3*
    • wyżywienie wg programu - śniadania i obiadokolacje w formie bufetu
    • transport klimatyzowanymi autokarami
    • zwiedzanie wg programu, bez biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
    • serwis polskiego pilota
    • 1 sztuka bagażu głównego i 1 sztuka bagażu podręcznego

    Przewodnik

    Klimat:
    W zależności od regionu, który chcemy zobaczyć, Izrael jest całorocznym celem podróży. Obszar Izraela położony jest w strefie klimatów śródziemnomorskich, a południowa część tego państwa należy do strefy zwrotnikowej. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się w granicach 1000 mm na północy kraju, 50 mm na południu oraz 1100 mm na obszarach górskich. Średnia temperatura powietrza wynosi latem 33°C, zimą 10°C. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego najlepiej wypoczywać od kwietnia do listopada, kiedy temperatura powietrza przekracza 25°C. Woda w kwietniu może być jeszcze chłodna (18°C), ale od maja do listopada możemy liczyć na temperaturę od 20°C do 27°C. W lipcu i w sierpniu występują upały, jednak wiatr wiejący od morza łagodzi ich skutki. Zimy są łagodne - typowe dla klimatu śródziemnomorskiego.
    Waluta:
    Miejscową walutą jest szekel (ILS), 1 ILS = ok. 94 grosze. 1 szekel izraelski = 100 agorot.
    Karty kredytowe są powszechnie akceptowane. W miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatu oraz zamianą pieniędzy. Prawie na każdym rogu można znaleźć bank bądź biuro walutowe, wymiany można dokonać również za pośrednictwem arabskich sprzedawców oraz w recepcji hoteli. W różnych punktach występują niewielkie różnice pomiędzy kursami walut, dlatego też powinno się zwrócić uwagę na prowizję. Korzystne ceny oferują arabscy właściciele kantorów w Jerozolimie oraz specjalistyczne punkty, które nie pobierają żadnych opłat manipulacyjnych. Karty kredytowe uznawane są jedynie przez większe restauracje, sklepy bądź hotele, ale sieć bankomatów jest znacznie rozbudowana. Najpopularniejsze karty to: VISA oraz MasterCard. Nie ma problemów z realizacją czeków podróżnych. Najbardziej opłacalne są czeki American Express, Citycorp, Thomas Cook, Bank of America i Barclays.
    Przykładowe ceny:
    lody: 7-9 ILS za 1 gałkę, 6-15 ILS lody na patyku lub rożki; woda 1,5l: 7-9 ILS; Coca Cola 1,5l: 5-9 ILS; fajka wodna: 20-25 ILS; drobne wypieki w cukierniach: 2-3 ILS za sztukę; baklava: 30-50 ILS / 1kg; popularna ryba Św. Piotra: 50-60 ILS za całe danie.
    Różnice czasowe:
    Po przyjeździe do Izraela należy przesunąć wskazówki o godzinę do przodu względem czasu polskiego.
    Czas lotu:
    Lot z Warszawy do Tel Awiwu - ok. 5 godz.
    Transport:
    Izrael honoruje prawo jazdy wydane przez władze polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy przez okres 90 dni od wjazdu. Przy dłuższym, uzasadnionym pobycie należy uzyskać dokument izraelski. W okresie szabatu, tj. od piątku wieczór do soboty wieczór, komunikacja w Izraelu jest ograniczona, a niektóre ulice są zamykane - należy to uwzględnić w planach wycieczkowych. W święto Jom Kippur (które jest świętem ruchomym, zgodnie z kalendarzem żydowskim) w całym Izraelu ruch samochodowy i motocyklowy ustaje na wszystkich drogach, na obszarze zabudowanym oraz poza nim. Aby wynająć samochód lub motocykl, niezbędne jest prawo jazdy oraz (w większości firm wynajmujących samochody) karta kredytowa znanej sieci. Zazwyczaj firmy miejscowe oferują samochody z automatyczną skrzynią biegów.
    Elektryczność:
    Napięcie elektryczne w gniazdkach: 230 V / 50 Hz (Jeruzalem: 220 V / 50 Hz)
    Wizy:
    Zgodnie z polsko-izraelską umową o ruchu bezwizowym obywatele polscy legitymujący się paszportem ważnym co najmniej 6 miesięcy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Należy jednak zwracać uwagę na stemple umieszczane w paszporcie przez służby graniczne Izraela. Zdarzają się bowiem przypadki, że władze mocą decyzji własnej jednostronnie ograniczają czas pobytu polskich turystów, wpisując na stemplach zgodę na krótszy pobyt, np. do 1 miesiąca lub do 2 tygodni. O takiej decyzji i jej przyczynach turyści nie są informowani. Przy wjeździe i wyjeździe z Izraela izraelskie służby graniczne przeprowadzają krótkie rozmowy na temat celu i charakteru podróży. Z uwagi na zdarzające się uliczne kontrole izraelskich służb imigracyjnych i policji cudzoziemcy powinni stale mieć przy sobie dokumenty podróży.
    Izrael - wizy nie są wymagane dla pobytów na okres do 90 dni. Wymagany paszport  ważny co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu. 
    Uwaga: 
    Z uwagi na fakt, że stempel izraelski w paszporcie skutkuje brakiem możliwości wjazdu niektórych krajów arabskich ( Emiratów Arabskich, Libanu, Libii, Arabii Saudyjskiej, Syrii), należy przy odprawie paszportowej w Izraelu poprosić urzędnika o niestemplowanie paszportu - zostanie wydana i podstemlowana na osobnej kartce tzw. Flying Visa. 
    Pieczątki potwierdzające bytność w krajach arabskich nie uniemożliwiają wjazdu do Izraela.
    Jordania - wymagane są wizy, wydawane na przejściach granicznych, na okres 1 mies. Wymagany paszport ważny co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu.
    UWAGA!!! Wymagane jest przesłanie danych paszportowych w momencie rezerwacji lub najpóźniej na 30 dni przed wylotem, z uwagi na konieczność potwierdzenia usług w Izraelu i Jordanii. W przypadku nieuzupełnienia danych w terminie biuro zastrzega możliwość odwołania wyjazdu.
    Ciekawostki:
    Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni być odpowiednio ubrani (długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy). Niewskazane jest poruszanie się samochodem w tych rejonach w czasie szabatu. Nie należy również odwiedzać miejsc kultu, jeśli nie godzą się na to uczestnicy uroczystości religijnych, ani też fotografować tych osób bez ich zgody.
    Kuchnia tego kraju jest bardzo różnorodna. Sztuka kulinarna jest tu pewnym kompromisem między kulturą arabską, turecką i dalekoazjatycką. Lekkie przystawki, podawane są zazwyczaj na typowo arabskim chlebie pita. Popularne jest również: siekane mięso, przyprawione dużą ilością pieprzu i zapieczone po zwinięciu w cienkie rurki (tzw. marokańskie cygara), typowo grecka baklava, czy też zaczerpnięte z kultury tureckiej tahini - pasta z nasion sezamu, często z natką pietruszki, oliwą, cytryną i czosnkiem.
    Ze względu na zdarzające się kradzieże kieszonkowe szczególną ostrożność należy zachować w miejscach zatłoczonych i często odwiedzanych przez turystów. Aktualna sytuacja polityczna sprawia, iż należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz, dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów i restauracji) oraz być przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Izraela. Na lotnisku należy być co najmniej 3 godziny przed planowanym wylotem. W okresie ramadanu w Strefie Gazy i w miastach palestyńskich na Zachodnim Brzegu, w których większość stanowi ludność muzułmańska (oprócz Betlejem), a także w arabskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie należy od wschodu do zachodu słońca unikać publicznego spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.

    Klimat:

    W zależności od regionu, który chcemy zobaczyć, Izrael jest całorocznym celem podróży. Obszar Izraela położony jest w strefie klimatów śródziemnomorskich, a południowa część tego państwa należy do strefy zwrotnikowej. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się w granicach 1000 mm na północy kraju, 50 mm na południu oraz 1100 mm na obszarach górskich. Średnia temperatura powietrza wynosi latem 33°C, zimą 10°C. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego najlepiej wypoczywać od kwietnia do listopada, kiedy temperatura powietrza przekracza 25°C. Woda w kwietniu może być jeszcze chłodna (18°C), ale od maja do listopada możemy liczyć na temperaturę od 20°C do 27°C. W lipcu i w sierpniu występują upały, jednak wiatr wiejący od morza łagodzi ich skutki. Zimy są łagodne - typowe dla klimatu śródziemnomorskiego.

    Waluta:

    Miejscową walutą jest szekel (ILS), 1 ILS = ok. 94 grosze. 1 szekel izraelski = 100 agorot.

    Karty kredytowe są powszechnie akceptowane. W miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatu oraz zamianą pieniędzy. Prawie na każdym rogu można znaleźć bank bądź biuro walutowe, wymiany można dokonać również za pośrednictwem arabskich sprzedawców oraz w recepcji hoteli. W różnych punktach występują niewielkie różnice pomiędzy kursami walut, dlatego też powinno się zwrócić uwagę na prowizję. Korzystne ceny oferują arabscy właściciele kantorów w Jerozolimie oraz specjalistyczne punkty, które nie pobierają żadnych opłat manipulacyjnych. Karty kredytowe uznawane są jedynie przez większe restauracje, sklepy bądź hotele, ale sieć bankomatów jest znacznie rozbudowana. Najpopularniejsze karty to: VISA oraz MasterCard. Nie ma problemów z realizacją czeków podróżnych. Najbardziej opłacalne są czeki American Express, Citycorp, Thomas Cook, Bank of America i Barclays.

    Przykładowe ceny:

    lody: 7-9 ILS za 1 gałkę, 6-15 ILS lody na patyku lub rożki; woda 1,5l: 7-9 ILS; Coca Cola 1,5l: 5-9 ILS; fajka wodna: 20-25 ILS; drobne wypieki w cukierniach: 2-3 ILS za sztukę; baklava: 30-50 ILS / 1kg; popularna ryba Św. Piotra: 50-60 ILS za całe danie.

    Różnice czasowe:

    Po przyjeździe do Izraela należy przesunąć wskazówki o godzinę do przodu względem czasu polskiego.

    Czas lotu:

    Lot z Warszawy do Tel Awiwu - ok. 5 godz.

    Transport:

    Izrael honoruje prawo jazdy wydane przez władze polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy przez okres 90 dni od wjazdu. Przy dłuższym, uzasadnionym pobycie należy uzyskać dokument izraelski. W okresie szabatu, tj. od piątku wieczór do soboty wieczór, komunikacja w Izraelu jest ograniczona, a niektóre ulice są zamykane - należy to uwzględnić w planach wycieczkowych. W święto Jom Kippur (które jest świętem ruchomym, zgodnie z kalendarzem żydowskim) w całym Izraelu ruch samochodowy i motocyklowy ustaje na wszystkich drogach, na obszarze zabudowanym oraz poza nim. Aby wynająć samochód lub motocykl, niezbędne jest prawo jazdy oraz (w większości firm wynajmujących samochody) karta kredytowa znanej sieci. Zazwyczaj firmy miejscowe oferują samochody z automatyczną skrzynią biegów.

    Elektryczność:

    Napięcie elektryczne w gniazdkach: 230 V / 50 Hz (Jeruzalem: 220 V / 50 Hz)

    Wizy:

    Zgodnie z polsko-izraelską umową o ruchu bezwizowym obywatele polscy legitymujący się paszportem ważnym co najmniej 6 miesięcy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Należy jednak zwracać uwagę na stemple umieszczane w paszporcie przez służby graniczne Izraela. Zdarzają się bowiem przypadki, że władze mocą decyzji własnej jednostronnie ograniczają czas pobytu polskich turystów, wpisując na stemplach zgodę na krótszy pobyt, np. do 1 miesiąca lub do 2 tygodni. O takiej decyzji i jej przyczynach turyści nie są informowani. Przy wjeździe i wyjeździe z Izraela izraelskie służby graniczne przeprowadzają krótkie rozmowy na temat celu i charakteru podróży. Z uwagi na zdarzające się uliczne kontrole izraelskich służb imigracyjnych i policji cudzoziemcy powinni stale mieć przy sobie dokumenty podróży.

    Ciekawostki:

    Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni być odpowiednio ubrani (długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy). Niewskazane jest poruszanie się samochodem w tych rejonach w czasie szabatu. Nie należy również odwiedzać miejsc kultu, jeśli nie godzą się na to uczestnicy uroczystości religijnych, ani też fotografować tych osób bez ich zgody.

    Kuchnia tego kraju jest bardzo różnorodna. Sztuka kulinarna jest tu pewnym kompromisem między kulturą arabską, turecką i dalekoazjatycką. Lekkie przystawki, podawane są zazwyczaj na typowo arabskim chlebie pita. Popularne jest również: siekane mięso, przyprawione dużą ilością pieprzu i zapieczone po zwinięciu w cienkie rurki (tzw. marokańskie cygara), typowo grecka baklava, czy też zaczerpnięte z kultury tureckiej tahini - pasta z nasion sezamu, często z natką pietruszki, oliwą, cytryną i czosnkiem.

    Ze względu na zdarzające się kradzieże kieszonkowe szczególną ostrożność należy zachować w miejscach zatłoczonych i często odwiedzanych przez turystów. Aktualna sytuacja polityczna sprawia, iż należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz, dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów i restauracji) oraz być przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Izraela. Na lotnisku należy być co najmniej 3 godziny przed planowanym wylotem. W okresie ramadanu w Strefie Gazy i w miastach palestyńskich na Zachodnim Brzegu, w których większość stanowi ludność muzułmańska (oprócz Betlejem), a także w arabskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie należy od wschodu do zachodu słońca unikać publicznego spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.

    Placówki dyplomatyczne:

    Placówki dyplomatyczne w Polsce

    Ambasada Państwa Izraela

    ul. Krzywickiego 24

    02-078 Warszawa

    tel: 225970500

    fax: 228251607

    e-mail: publicaffairs@warsaw.mfa.gov.il

    Internet: www.israel.pl

    Placówki dyplomatyczne RP w Izraelu

    Ambasada RP

    16, Soutine St., Tel-Aviv 64-684, Israel

    tel: 0-0972 (3) 7253111

    Alarmowy telefon konsularny: 0-0972 547444106

    fax: 0-0972 (3) 523 78 06

    e-mail: embpol@netvision.net.il

    www.polemb.org

    Wydział Konsularny

    adres j.w.

    tel. 0-0972 (3) 52 76 664

    tel. dyżurny 0-0972 (3) 52 40 186/8

    fax. 0-0972 (3) 52 74 726

    Galeria

    comments powered by Disqus
    Popularne
    Nasze marki:
    • Wczasy Zimowe

    • Wczasy Letnie

    • Obozowicz.pl

    • Wycieczki Egzotyczne

    • Nowa Huta Travel

    • Bilety Promowe

    • Wycieczki po Ojcowie

    • Jurajska Przygoda

    Biuro Podróży Ecotravel

    ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)

    +48 12 6489977, +48 12 6472266
    +48 12 6471188, +48 12 6813692
    fax.: +48 12 391 72 03
    bok@ecotravel.pl

    godz. otwarcia:
    Poniedziałek - Piątek: 09:00-17:00
    Sobota - Niedziela: nieczynne

    Zapisz się do Newsletter Ecotravel

    Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.