Wyżywienie | |
Nocleg | |
Realizacja programu |
Biuro czynne Pn - Pt 9:00-17:00
Newsletter | Kontakt z Nami
Jak zarezerwować?
Oferta na Zamówienie!
Wyprawa do Peru i Boliwii 2024
Wycieczki egzotyczne do Peru do Boliwii 2024, Zwiedzanie Peru i Boliwii 2024, Wycieczki Objazdowe 2024, Wyprawy Egzotyczne 2024
OPIS OFERTY
Lima - Paracas - Nazca - Arequipa - Colca - Puno (Jezioro Titicaca) - Copacabana - La Paz - Tiahuanaco - Cuzco - Święta Dolina Inków - Aguas Calientes - Machu Picchu - Cuzco - Lima.
Dzień 1. Lima. Wylot z Warszawy. Przylot do Limy wieczorem. Powitanie na lotnisku, transfer do hotelu. Zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Nocleg.
Dzień 2. Lima. Śniadanie, zwiedzanie Limy - Miasta Królów, założonego przez Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta, czyli Lima kolonialna: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limski cmentarz, zwiedzanie katakumb. Wycieczka do Muzeum Złota, będącego zbiorem przedmiotów pochodzących z plądrowanych grobowców. Kunszt w wykonaniu eksponowanych przedmiotów przeważnie ze złota, stanowi wartość dodatkową oprócz walorów historycznych i zawartej w nich informacji wieków minionych. Powrót do hotelu. Nocleg.
Dzień 3. Lima - Paracas - Nazca. Śniadanie. Wczesna pobudka, przejazd do Paracas, wycieczka na Wyspy Ballestas (małe Galapagos), z łodzi będziemy mogli podziwiać figurę świecznika (Candelabr) wyrzeźbioną na stoku pobliskiego wzgórza. Orientacja głównej osi świecznika (a raczej kaktusa) jest zgodna z konstelacją Krzyża Południa, a jego prostokątna podstawa wykazuje wymiary będące krotnością tzw. metra andyjskiego. Następnie opływamy wyspy zamieszkałe przez różnorodną faunę. Będziemy obserwować stada lwów morskich, pingwiny Humboldta, kilka gatunków kormoranów, pelikany i wiele innego ptactwa. Dzięki dużej populacji ptaków, wyspy te są cennym źródłem guano, czyli odchodów ptasich, które są jednym z najlepszych nawozów naturalnych. Przejazd do oazy Huacachina. Nazwa tego obiektu jest hasłem w starożytnym języku keczua: nazwa Huaca oznaczała sakralne miejsce energetyczne, natomiast china, oznaczała żeński charakter tego miejsca. Obecnie jest to niewielka miejscowość wypoczynkowa, leżąca wśród wydm. Dalej przejazd do Nazca, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
Dzień 4. Nazca - Arequipa. Fakultatywnie: przelot awionetką nad liniami Nazca (lot odbywa się w zależności od warunków pogodowych) - gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymi na płaskowyżu. Istnieje wiele teorii na temat powstania tych linii. Autorytetem w kwestii historii kultur peruwiańskich jest Pani Maria Rostworowski, według której najbardziej prawdopodobną wersją jest ta, że zostały one wyryte z powodów związanych z kultem polegającym na nawiązaniu kontaktu energetycznego z przyrodą. Wstępne badania wskazują wyraźne powiązania geoglifów i linii geometrycznych do rzek podziemnych. Ciekawe jest przedstawienie Con Titi Wiracocha, jako latającej postaci, w wyrobach glinianych i tkanych Nazków. Po śniadaniu przejazd do Arequipy, dojazd w godzinach popołudniowych, nocleg.
Dzień 5. Arequipa. Miasto leży na wysokości 2378 m n.p.m w otoczeniu gór Cordillera Volcanica, spośród których wyróżnia się idealny stożek wulkanu Misti (5835 m n.p.m.) oraz potężny masyw wulkanu o pięciu kraterach, Chanchani (6075 m n.p.m.). Mieszkańcy Arequipy nazywają ją „Białym Miastem”, gdyż została wybudowana z białego tufu wulkanicznego pochodzącego z wybuchu wulkanu Chachani. Założenie Arequipy datuje się na XVI w. i do dnia dzisiejszego, miasto zachowało klasyczną formę z czasów kolonii hiszpańskiej. Obecnie jest drugim co do wielkości miastem Peru. Po śniadaniu city tour: zwiedzanie centrum miasta oraz założonego w 1570 roku klasztoru Świętej Katarzyny (Santa Catalina), najważniejszego i największego pomnika religijnego Peru, który do dzisiaj zachował charakterystyczny styl dla XVI i XVII w. Po południu czas wolny. Nocleg.
Dzień 6. Arequipa - Colca. Śniadanie. Przejazd do kanionu Colca. Droga prowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko żyjących vicuñii - najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Zobaczymy również hodowlę drugiego co do ważności handlowej gatunku tych zwierząt - alpakę i wiele gatunków ptactwa. Przejedziemy przez krater wygasłego wulkanu Chucura. Najwyższy punkt na tej trasie znajduje się na wysokości 4910 m n.p.m. Rozrzedzone powietrze i chłód mogą dawać się we znaki, lecz warto się chwilę zatrzymać, gdyż roztaczają się stamtąd wspaniałe widoki na okolicę i otaczające wulkany. Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicy miejscowości Chivay. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z którego lodospadów rodzi się potężna rzeka - Amazonka. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość kąpieli w gorących źródłach La Calera (opcjonalnie, wstęp ok. 8 USD), gdzie temperatura wody waha się między 35 i 38 stopni. Nocleg.
Dzień 7. Colca. Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora - królewskiego ptaka Andów, w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno najgłębszego kanionu na świecie po raz pierwszy zdobytego przez polską ekipę kajakarzy w 1981roku. Przejazd do Puno, miasta położonego nad najwyżej leżącym jeziorem żeglownym na świecie Titicaca (3850 m n.p.m.). Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.
Dzień 8. Puno (Jezioro Titicaca) - Copacabana - La Paz. Śniadanie. Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, który podtrzymuje tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przed wiekami uciekło na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy wysp, budują m.in. łodzie zwane balsas. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia. Przejazd do Boliwii. Przekroczenie granicy peruwiańsko - boliwijskiej w Kasani, zmiana czasu na boliwijski (jedna godzina do przodu). Krótki postój w Copacabana i wizyta w Kościele Maryjnym - miejscu kultu Matki Boskiej Gromniczej (Candelaria) i pielgrzymek z tym związanych. Dalej przejazd do La Paz, położonego na stoku Kordyliery Królewskiej, pomiędzy szczytami Chacaltaya (byłym, najwyżej położonym na świecie torze narciarskim) i imponującym Illimani. Zakwaterowanie w hotelu. Spacerem, zwiedzamy administracyjną stolicę Boliwii (Wysokie Peru). Blisko hotelu znajdują się uliczki, na których dominuje handel uliczny. Zwiedzanie „targu czarownic”. Nocleg.
Dzień 9. La Paz i Tiahuanaco - Puno. Śniadanie.
La Paz - stolica administracyjna Boliwii jest najwyżej położoną stolicą na świecie (3600 m n.p.m.). Została założona w 1548 roku przez Alonso de Mendoza na miejscu osady Indian Chuquiago. Wycieczka do leżącej na obrzeżach miasta Doliny Księżycowej nazwanej tak ze względu na fantastyczne formy erozyjne tworzące krajobraz nie z tej ziemi. Powrót do centrum miasta: Plaza Murillo, gdzie znajduje się Pałac Prezydencki, Parlament i Katedra; punkt widokowy skąd rozpościera się panorama na całe miasto; intrygujący targ czarownic pełen amuletów, dziwnych mikstur i ziół. Spacer po targowych uliczkach z ludowym rękodziełem. Wycieczka do ruin siedziby jednej z najstarszych kultur amerykańskich - Tiahuanaco. Znajdują się tam trzy świątynie oraz słynna monolityczna Brama Słońca z podobizną legendarnej postaci antropomorficznej Wiracochy. Przejazd do Puno i nocleg w hotelu.
Dzień 10. Puno - Cuzco. Po śniadaniu udamy się w kierunku Cuzco (“Pępek Świata”). Po drodze do naszego celu zatrzymamy się w mieście Pucara ze starożytnym stanowiskiem archeologicznym, Racqi gdzie znajduje się świątynia Wiracocha. Na chwilę zatrzymamy się na przełęczy, która znajduje się na wysokości 4350 m n.p.m. jest to miejsce,w którym łączy się Kordyliera Wschodnia z Zachodnią - razem tworząc węzeł Vilcanota. To właśnie tam początek swojego biegu ma rzeka Urubamba (na tym odcinku zwana jest tak jak węzeł - Vilcanota). Zatrzymamy się na przerwę obiadową w miejscowości Sicuani (posiołek w formie bufetu). Następnie wyruszymy do miejscowości Andahuaylillas, gdzie znajduje się zjawiskowy kościół z XVI wieku. Pod koniec dnia dojedziemy do historycznej stolicy Inków Tahuantinsuyu - Cuzco (Qosqo - “Pępek Świata”). Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.
Dzień 11. Święta Dolina Inków - Aguas Calientes. Po śniadaniu wycieczka do Świętej Doliny Inków - niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzeką Willkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny o tej samej nazwie. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Trudno uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów, gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki. Wartość zaginionej technologii niewątpliwie niezmiernie przewyższa wartością złota wywiezione do Hiszpanii. W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym, a przede wszystkim rolniczym jak o tym świadczą tarasy doświadczalne, spichlerze i przedstawienia postaci Kapłana Andyjskiego na stoku wzgórza Pinkuylluna. Z Ollantaytambo wiąże się niejedna nierozwiązana tajemnica. Przejazd pociągiem do Aguas Calientes, nocleg.
Dzień 12. Machu Picchu - Cuzco. Wczesna pobudka. Przejazd krętą drogą wśród bujnej, tropikalnej roślinności, aby dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało „odkryte” światu w 1911 roku przez amerykańskiego historyka poszukiwacza przygód Hirama Binghama, dzięki publikacji w prestiżowym National Geographic. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie.
Fakultatywnie: wspinaczka na bratni dualistycznie szczyt Huayna Picchu (Młoda Góra), skąd rozpościera się wspaniały widok na Machu Picchu (wstęp ok. 15 USD, należy zarezerwować w momencie potwierdzenia udziału w wycieczce, limit dzienny 400 osób). Powrót pociągiem do Cuzco, nocleg.
Dzień 13. Cuzco. Śniadanie. Naszą wędrówkę po Cuzco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cuzco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to, zgodnie z charakterystyką ważnych budowli Inków było wielofunkcyjne, miało więc charakter religijny i administracyjny; jego majestatyczne rozwiązanie architektoniczne zostało wykorzystane w celach militarnych w okresie upadku państwa Inków. Na terenach Sacsayhuaman, odbywa się coroczne święto zwane Inti Raymi, które jest jedną z wielu manifestacji wynikającej z procesu synkretyzmu kultury hiszpańskiej i inkaskiej. Inti Raymi odbywa się w dniu 24 czerwca (dzień katolickiego świętego Jana), z udziałem aktorów i setek statystów ubranych w stroje stylizowane na te z czasów świetności Państwa Inków. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Quenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną niesłusznie „Łaźnią Inki”, gdyż obrzędy związane z kultem wody nie wiążą się z kąpielą. Woda tryska z nieskazitelnie czystego źródła do dziś niezlokalizowanego. Powrót do miasta Cuzco. Nocleg.
Dzień 14. Cuzco - Lima. Śniadanie. Przelot do Limy i wylot z Peru.
UWAGA: Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie.
Przewodnik
Klimat:
Na większości obszaru Peru występuje klimat równikowy: wybitnie wilgotny w Amazonii i suchy górski w Andach. Wybrzeże ma klimat zwrotnikowy suchy, na co wpływa zimny Prąd Peruwiański. Zmienność stref klimatycznych ma wpływ na średnie opady i temperaturę w ciągu roku: w Amazonii przez cały rok średnio około 24-32 stopni, występują małe amplitudy temperatur, dość częste opady deszczu; z drugiej strony na wybrzeżu 15-30 stopni i jest skrajnie sucho. Wyprawy do Peru polecamy szczególnie w okresie od kwietnia do października.
Waluty:
1 USD = 3,05 PEN (kwiecień 2015)
Bankomaty znajdują się w większych miejscowościach. Warto wybierać gotówkę w Nuevo Sol de Oro. Akceptowane są karty kredytowe - Visa, MasterCard, American Express. Pieniądze można wymieniać w bankach, casas de cambio (kantory), hotelach (najmniej atrakcyjne oferty).
Przykładowe ceny:
Butelka piwa - 1,5 USD, litr benzyny - 1 USD, butelka wody 1 litr - 0,90 USD.
Czas lotu:
Lima - ok. 18 godz.: Warszawa - lotnisko europejskie (np. Frankfurt) ok. 2 godz., lotnisko europejskie - Lima - ok. 16 h
Różnice czasowe:
Po przybyciu do stolicy kraju - Limy, zegarki należy przestawić względem czasu polskiego w tył o 6 godzin.
Transport:
Najpopularniejszą formą przemieszczania się są autobusy, kursujące między dużymi i małymi miastami. Na większe odległości warto korzystać z lokalnego transportu lotniczego. W miastach najwygodniej jest podróżować taksówkami - sugerujemy wcześniejsze ustalenie ceny. Dostępny jest także transport kolejowy łączący niektóre miejscowości turystyczne, jednakże mało ilość sieci kolejowej sprawia, że jest on niepraktyczny.
Elektryczność:
220 V; 60 Hz gniazdka europejskie (dwa okrągłe otwory), amerykańskie (dwa podłużne pionowe równoległe otwory u góry, jeden okrągły na dole pośrodku) i japońskie (dwa podłużne pionowe równoległe otwory pośrodku).
Ciekawostki:
Najpopularniejsza teoria mówi, iż nazwa Peru pochodzi od lokalnego słowa biru - "rzeka". Inna natomiast wskazuje na imię indiańskiego wodza Beru, który zapytany przez hiszpańskich odkrywców o nazwę kraju, nie zrozumiał ich języka i podał swoje własne imię. Jeszcze inna z teorii odnosi się do słowa Pelu, które było dawną lokalną nazwą regionu. Peru to kraina kontrastów: tereny pustynne, góry i puszcze okazują różnorodny i zachwycający urok peruwiańskich krajobrazów. Całości tego wdzięku przyświeca charakterystyczna przyroda.
W Andach popularnym daniem jest cuy, pieczona świnka morska, serwowana z sosami najczęściej orzechowym. Inna specjalność to pachamanca, czyli mieszanka różnych mięs i warzyw, gotowana nad gorącymi kamieniami ułożonymi w ziemi. Poza tym nad górskimi rzekami często można rozkoszować się pstrągami serwowanymi na wiele sposobów.
Wizy:
Wizy nie są wymagane, podstawą wjazdu jest polski paszport ważny min. 6 miesięcy.
Placówki dyplomatyczne:
Ambasada RP w Limie:
Avenida Salaverry 1978, Jesus María, Lima 11, Peru
tel.: (00-511) 471 39 20,470 04 24
fax: (00-511) 471 48 13, 471 39 25
e-mail: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl
lima@msz.gov.pl
Konsulat RP w Arequipa:
Konsul Honorowy, Vladimir Soto Leon Velarde (hiszpański, angielski)
La Arboleda D-6 307, Cercado Arequipa
tel. (00-51-54) 206217
Cena podstawowa | Wolne miejsca |
---|
Prześlij do nas Zapytanie lub zadzwoń +48 12 648 99 77, 647 11 88, 647 22 66
a przedstawimy Ci aktualnę ofertę cenową i dostępne wolne terminy.
Cena może ulec zmianie ze względu na koszt przelotu. Zapytaj o aktualną cenę
Zakwaterowanie (13 nocy) w hotelach 3*, w pokojach dwuosobowych
Śniadania
Miejscowość |
---|
Warszawa |
DODATKOWO PŁATNE:
ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)
+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
bok@ecotravel.pl
godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-17:00
Sobota - Niedziela: nieczynne
Zapisz się do Newsletter Ecotravel
Biuro Podróży EcoTravel z Krakowa (Nowa Huta) - lato i zima, wakacje i ferie zimowe, urlop na plaży i wyjazdy na narty - sprawdzona oferta turystyczna - obozy młodzieżowe, wczasy, wycieczki objazdowe, wyprawy, Wycieczki Egzotyczne, pielgrzymki, sylwester, święta, weekendy, rejsy wycieczkowe, wczasy zdrowotne, wczasy spa, wczasy dla seniora oraz kolonie, obozy letnie, obozy zimowe, obozy narciarskie, obozy snowboardowe, zimowiska, zielone szkoły, wycieczki szkolne. m.in. Ojcowski Park Narodowy. Organizujemy imprezy integracyjne, pikniki i spotkania firmowe. Posiadamy wycieczki w ofertach last minute, first minute i promocje. Sprzedajemy i rezerwujemy bilety promowe, bilety lotnicze i bilety autokarowe. Oferujemy wycieczki last minute do krajów basenu morza śródziemnego jak Egipt, Tunezja, Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Portugalia, Turcja, Francja, Czarnogóra, Maroko oraz innych jak Norwegia, Szwecja, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Austria, Słowacja, Ukraina, Bułgaria, Węgry, Rumunia, Belgia, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania, Dania, Islandia, Monako.
Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.